Buradasınız : Ana Sayfa //TAKVİM//1 Eylül Dünya Barış Günü Tarihçesi

1 Eylül Dünya Barış Günü Tarihçesi

1 Eylül Dünya Barış Günü

Dünyamızın en çok ihtiyacı olan şey herhalde barıştır. Barışın sağlanması ile dünyanın cennetten bir parçaya dönüşeceğinden insanlar sanki bihaber kendi ego ve çıkarları peşinden koşmuşlar, koşuyor ve anlaşılan da koşacaklardır. Geçmişte yaşanılan onca savaş ve acıdan ders alınması ümidiyle….

1 Eylül Dünya Barış Günü Tarihi

Dünya Barış Günü (İngilizce: International Day of Peace, Fransızca: Journée internationale de la paix) – 21 Eylül tarihinde kutlanıyor.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her Eylül’ün üçüncü salı gününü”nı “Uluslararası Barış Günü” ilan edilmiştir. Yıllar sonra Genel Kurul’un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül’ün Barış Günü olarak kabul etmiştir.
Birleşmiş Milletler, Barış Günü’nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.
Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Hitler faşizminin 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek ikinci dünya savaşını başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan edilmiştir. SSCB’nin ve Varşova Paktı’nın dağılmasından sonra hiçbir ülke 1 Eylül’ü Dünya Barış Günü olarak kutlamadı.

1 Eylül Dünya Barışı ile ilgili Sözler

* Yurtta barış, dünyada barış. Mustafa Kemal Atatürk

* “En kötü barış, en haklı savaştan daha iyidir.” CİCERO

1 Eylül Dünya Barış Günü

1 Eylül Dünya Barış Günü

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap