Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Kamuda Çalışan Doktorlar Yeniden Muayenehane Açabilecek

Kamuda Çalışan Doktorlar Yeniden Muayenehane Açabilecek

Doktorların tam gün kurumda çalışmalarını öngören düzenlemeye Anayasa Mahkemesi vize vermedi.

Birçok doktoru seçim yapmak zorunda bırakması ve hastaların kıymetli doktoruları kamuda bulamamasına yol açmasıyla birlikte kamuoyunu da uzun süre meşgul eden kanunda en son sözü Anayasa Mahkemesi söyledi.

Doktorların, devlet hastanesinde veya üniversitelerde tam gün çalışmasını ve özel muayenehaneye gitmelerini engelleyen düzenleme, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi, doktorların muayenehane açmasını yasaklayan 650 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname’nin; devlet memuru, öğretim üyesi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve GATA’daki doktorlarla ilgili bölümlerini iptal etti.

İPTAL DAVASINI ANAYASA MAHKEMESİ’NE CHP GÖTÜRMÜŞTÜ

CHP Grup Başkan vekili ve Ankara milletvekili Emine Ülker Tarhan, Yalova milletvekili Muharrem İnce ile birlikte 122 milletvekili, 650 sayılı “Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname”nin iptali için başvuruda bulunmuştu.

Başvuruyu esastan görüşen Anayasa Mahkemesi; kanun hükmünde kararnamenin 38. maddesini ve “Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz” şeklinde sonradan eklenen cümlesini iptal etti.

Doktorlar Yeniden Muayenehane Açabilecek

Doktorlar Yeniden Muayenehane Açabilecek

Etiketler: , , ,

1 Yorum yapılmış " Kamuda Çalışan Doktorlar Yeniden Muayenehane Açabilecek "

  1. atalay K.alp dedi ki:

    anayasa mahkemesi,<CHP isteyine göremi hareket ediyor.geçmişte çok örnekler yaşadık.necdet sezer efendide hükumetlere muhalf olma hastalığı taşırdı.Bırakın hükumetler yenilikler yapsın, atılımları engellemeyin. Mecliste mahkemeden çok hukukçu var.Bunlar düşmanmı? mahkeme siyasi davranmayı bırakmalı.550 kişiye saygıda kusur etmemeli. kaarı bozma eften büften sebeplerle oluyor. alıştık bunlara. hoş değil

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap