Buradasınız : Ana Sayfa //Biyografiler//2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nda İsveç’i Temsil Eden ve Birinci olan Loreen Kimdir?

2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nda İsveç’i Temsil Eden ve Birinci olan Loreen Kimdir?

57. Eurovision Yarışmasını, yarışmada  fırtına gibi esip birinci olmayı başaran gerçek adı Lorine Zineb Noka Talhaoui olan fakat sahne adı olarak LOREEN ‘i kullanan Fas asıllı İsveç vatandaşı kazandı.

2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Birinci Olan Loreen’in Biyografisi

Loreen Kimdir ?

Lorine Zineb Noka Talhaoui ya da sahne adıyla Loreen (16 Ekim 1983, Stockholm), Fas asıllı İsveçli şarkıcı.

Genel bilgiler
Doğum adı : Lorine Zineb Noka Talhaoui
Doğum Tarihi : 16 Ekim 1983 (28 yaşında)
Doğum Yeri : Stockholm, İsveç
Meslekler :  Şarkıcı
Etkin yılları : 2004-günümüz
Tarzlar : Pop
Resmî sitesi : loreen.se

Diskografi
Albümler

TBA (2012)
Tekliler
“The Snake” (Rob’n’Raz ile birlikte) (2005)
“My Heart Is Refusing Me” (2011)
“Sober” (2011)
“Euphoria” (2012)

İsveç’te yayınlanan “Idol 2004” programına katılan müzisyen, bu programa jüri özel oyuyla dahil olan en son yarışmacı olmuş ve Kürt kökenli İsveçli Darin’in birinci olduğu bu yarışmayı dördüncülükle bitirerek ülke çapında ünlenmeye başlamıştır. Yarışma bittikten sonra, Rob’n’Raz grubuyla “The Snake” isimli bir şarkı kaydeden şarkıcı, bu dönemde İsveç televizyon kanallarından -daha sonra adı TV11 olacak olan- TV400’de program sunuculuğu yapmıştır.

Melodifestivalen 2011

2011 yılında düzenlenen Melodifestivalen 2011 yarışmasına, Moh Denebi ve Björn Djupström’le beraber yazdığı “My Heart Is Refusing Me” isimli şarkıyla katılan müzisyen, bu şarkıyı ilk olarak Göteborg’da düzenlenen ikinci yarı finalde seslendirmiş ve o gece düzenlenen turda dördüncü olarak “İkinci Şans” denilen tura katılmaya hak kazanmıştır. “İkinci Şans”ta Sara Varga’nın “Spring för livet” isimli şarkısıyla yarışan şarkı halk oylamasında daha düşük oy alarak yarışmadan elenmiştir.

11 Mart 2011 tarihinde tekli olarak piyasaya sürülen bu şarkıyla müzisyen, İsveç Resmi Tekli Listesi’nde önemli bir başarı elde ederek 9 numaraya kadar yükselmeyi başarmıştır. Şarkı, 2012’de düzenlenen “Üçüncü Şans” yarışmasına da katılmaya hak kazanmış ve bu yarışmada finale kalmıştır.

Melodifestivalen 2012

2012 yılında düzenlenen Melodifestivalen 2012’ye de katılan müzisyen, bu yarışmaya da Thomas G:son ve Peter Boström tarafından yazılan “Euphoria” isimli bir şarkıyla katılmış ve Växjö’de düzenlenen yarı finalde ilk ikide yer alarak doğrudan finale kalmayı başarmıştır.[3] Yarı finalin ardından birkaç gün sonra şarkının, dünyaca ünlü Amerikan gençlik dizisi Gossip Girl’ün İspanya’da yayınlanan bir bölümünün jenerik müziği olarak kullanıldığı tespit edilmesi İsveç yayıncı kuruluşu SVT tarafından olumlu karşılanmasa da herhangi bir yaptırımda bulunulmamış ve müzisyenin plak şirketi Warner’la yapılan görüşmeler sonucunda mutabakata varılarak, şarkının finalde yarışmasına karar verilmiştir.

Lorine Zineb Noka Talhaoui,LOREEN

LOREEN

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap