Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//2016 yılı için Oruç tutamayanlar ne kadar fitre verecek!

2016 yılı için Oruç tutamayanlar ne kadar fitre verecek!

Oruç tutmayanlar ne kadar fidye verecek! 2016 Ramazan

Yaklaşan Ramazan ayıyla birlikte mazeretleri nedeniyle oruç tutamayacakların  merak etmeye başladıkları 2016 yılı fidye miktarı  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından en düşük sadaka-i fıtır miktarı 15 TL (On Beş Lira olarak belirlenmiştir.

Almanya için fidye miktarı: 

Hem sadaka-i fıtır’ın asgari miktarını belirleyen hadis-i şeriflere dayanarak, hem de bulunduğunuz ülkedeki mevcut sosyo-ekonomik hayat şartlarını ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulundurarak belirlenir.

Oruç tutmayanlar ne kadar fidye verecek! 2015 Ramazan

Yaklaşan Ramazan ayıyla birlikte mazeretleri nedeniyle oruç tutamayacakların  merak etmeye başladıkları 2015 yılı fidye miktarı  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından en düşük sadaka-i fıtır miktarı 11,50 TL olarak belirlenmiştir.

Almanya için fidye miktarı: 

Hem sadaka-i fıtır’ın asgari miktarını belirleyen hadis-i şeriflere dayanarak, hem de bulunduğunuz ülkedeki mevcut sosyo-ekonomik hayat şartlarını ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulundurarak belirlenir.

Oruç tutmayanlar ne kadar fidye verecek! 2014 Ramazan

Bu yıl yine Ramazan ayının Temmuz ayına rastlaması ve aşırı sıcaklar, sahur-iftar arasındaki dilimin uzun olması ile birçok kişi oruç tutma konusunda ya zorlanacak ya da sağlık sorunları ile karşılaşabilecek. Kolaylık dini olan dinimiz bu  durum da olanlar ve dini vecibesini fidye vererek yapmak isteyip de maddi  gücü olanlar için Fidye miktarı ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklama da, ramazanda oruç tutamayacak kişilerin günlük olarak en az 10 lira fidye vermeleri gerektiği bildirildi. Geçen yıl fidye miktarı 8.5 lira olarak belirlenmişti.

Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Raşit Küçük başkanlığında toplanarak, 2014  yılı fidye ve verilecek sadaka-ı fıtır (fitre) miktarını belirledi. Yapılan görüşme sonrası Ramazan Bayramı’na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan müslümanların, kendileri ve sorumlukları altındaki kişiler için, günlük 8.5 lira ödemeleri ve bunun mali bir ibadet olduğu belirtildi.

Kurul tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle, toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır. Bu sayede her Müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki fıtır sadakası (fitre) ve fidye, zekattan farklı olarak, yerine getirilir. Kurulumuz, fıtır sadakasının Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olmasını da dikkate almak suretiyle; hem sadaka-i fıtır’ın asgari miktarını belirleyen hadis-i şeriflere dayanarak, hem de ülkemizdeki mevcut sosyo-ekonomik hayat şartlarını ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulundurarak; 2014 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2015 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede, sadaka-i fıtır ve günlük fidye miktarının 10 lira olarak belirlenmesine, bu miktarın asgari olduğu ve üst sınırın olmadığı kararlaştırılmıştır” denildi.

ORUÇ FİDYESİ NEDİR?

Fidye, bazı ibadetlerin yapılamaması ve birtakım kusurların işlenmesi halinde ödenen dini-mali yükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimse, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder. Bir fidye miktarı, bir sadaka-i fıtır miktarıdır. Sadaka-i fıtır ise bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığıdır. Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkanı el vermeyen kimse Allah’tan af diler. Günler uzun olduğu için oruç tutamayan hasta ya da yaşlılar, kısa günlerde oruç tutabilirlerse tutamadıkları orucu kısa günlerde kaza etmeleri gerekir. Bu durumda olan kimselerin vermiş oldukları fidyeler sadaka sayılır. Oruç fidyeleri, Ramazan ayının sonunda toptan verilebileceği gibi, Ramazan ayı içinde günlük olarak veya Ramazan ayı başında da verilebilir.

Oruç Fidyesi 2012

Oruç Fidyesi 2014

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " 2016 yılı için Oruç tutamayanlar ne kadar fitre verecek! "

  1. atman vinç dedi ki:

    oruc tutamıyorum ne kadar para vermem lazım

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap