Buradasınız : Ana Sayfa //Sergi ve Fuarlar//2015 Manisa Mesir Macunu Festivali Ne Zaman Yapılacak?

2015 Manisa Mesir Macunu Festivali Ne Zaman Yapılacak?

Manisa Mesir Macunu Festival Tarihi  21-26 Nisan 2015

Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali nin bu yıl 475 incisi kutlanacak.  Normal de Festival Mart ayında idi. Zira 21 Mart’ta temsili geleneksel mesir macunu karma töreni Nevruz ile birlikte yapılmaktaydı. Ancak bu yıl 21 Nisan’da başlayıp 26 Nisan 2015 Pazar günü saçım töreni  ile sona erecek. Mesir Macunu Festival Kutlama komitesi, bunun sebebini karma töreni geleneksel olarak 21 Mart, bundan ödün vermiyoruz, ama festivali 21-26 Nisan’da hava şartlarının biraz daha iyi olacağını ve katılımın biraz daha fazla olma beklentisi olarak açıkladı.

Manisa 473. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, bu sene 21-24 Mart tarihleri arasında yapılacak.  Hafsa Sultan’ın Merkez Efendi’ye berat vermesinin temsili töreni ve geleneksel mesir saçım töreni ise 25 Mart Pazar günü yapılacak. ( Bu yıl ki törenlenler de Hafsa Sultan’ı Demet Evgar, Merkez Efendiyi ise 1 Kadın 1 Erkek dizisinden rol arkadaşı Emre Karayel canlandıracak)

Manisa Mesir Macunu Festivalinde bu sene 5 ton mesir macunu saçılacak.

Hafsa Sultan Kimdir?

Mesir Macununun Hikâye ve Tarihçesi

Mesir Macununun mucidinin 15. yy ikinci yarısında Denizli’nin Buldan İlçesine bağlı Sarı Mahmutlu Köyünde doğduğu kabul edilen, soyu Haydar oğlu Kılıç Beyoğlu Mustafa’ya dayanan ‘Merkez Efendi’ olduğu görülmektedir.
Merkez Efendi, Kanunî Sultan Süleyman’ın annesi, Yavuz Sultan Selim’in eşi Hafsa Sultan’ın eşinin anısına yaptırdığı cami ve külliyesinin başına tayin edilir. Merkez Efendi burada bir de Darüşşifa yaptırılmasını ister. Darüşşifa’nın inşaasından kısa bir süre sonra, Hafsa Sultan hastalanır. Bu hastalığı Muslihiddin Merkez Efendi tarafından “Mesir Macunu” ile tedavi edilir. Adını İbn-i Sina’nın mesr-o sitos adıyla meşhur panzehirinden alan baharatlardan imal edilen bu karışım vasıtasıyla Hafsa Sultan şifa bulmuştur.
Her sene Darüşşifa’daki muhtaç hastalar için Mesir Macunu hazırlanması, mesir macunun “Nevruz-ı Sultani”de yapılması, mesir macununun hekimbaşı nezaretinde pişirilmesi, artan mesir macunun şehirdeki muhtaçlara dağıtılması şeklindeki şartlarla, tahminen 1540 yılından itibaren halka Mesir Macunu dağıtılmaya başlamasıyla Mesir Şenlikleri de ortaya çıkmıştır. 21-22 Mart Nevruz-u Sultanî gününde saçılan mesir macunundan alabilmek için çevreden insanlar şehre akın etmişler ve Manisa’da adeta bir panayır oluşmuştur.”
Merkez Efendi kimdir?
ASIL adı Musa bin Muslihiddin olup medrese eğitimi almış ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde müderrislik yapmış ancak daha sonra tasavvuf yoluna salik olarak, Halveti tarikatı Şeyhi Sümbül Sinan’ın talebesi olmuş, onun ölümüyle de dergâhın başına geçmiştir. Öte yandan Kanunî ile savaşlara katılmış bir gazi ve şifalı otların dilinden anlayan bir hekimdir. Gerçek isminin unutulup adının “merkez” lâkabıyla anılması, hocasının; “Âlemin yaratıcısı sen olsan nasıl yaratırdın, nasıl bir âlem isterdin?” sorusuna “Bu mümkün değil, ama mümkün olsaydı yine her şeyi merkezinde bırakırdım. Âlem öyle tatlı bir nizam içinde ki buna bir şey ilâve etmek veya birşeyi eksiltmek düşünülemez” cevabının hediyesiydi. Yine bir seferinde imtihan maksadıyla talebelerinden kırlardan gözünün gönlünün açılması için demet demet çiçekler toplayıp getirmelerini isteyen şeyhinin karşısına Merkez Efendi kuru bir papatya ile çıkagelmişti. Gerekçesini ise:
“- Ey tertemiz canların ışığı! Hangi çiçeğe el atsam, onu zikr-i İlâhî ile titrer buldum. Allah Allah diye feryad eden o güzelleri koparmak elimden gelmedi. Onun için yüksek huzuruna şu kupkuru papatya ile geldim! Kusurum af ola!” sözleriyle açıklamıştı. Banisi Yavuz Sultan Selim kızı Şah Sultan olan cami ve türbesi İstanbul’un en çok ziyaret edilen makamlarından biridir.
Hafsa Sultan Mesir Macunu

Hafsa Sultan Mesir Macunu

Etiketler: , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " 2015 Manisa Mesir Macunu Festivali Ne Zaman Yapılacak? "

  1. DIMA YURIEVA dedi ki:

    BULGARISTANDAN SELAMLAR,
    474 – CU MANISA MESIR MACUN FESTIVALI 2014 NE ZAMAN YAPALICAK VE NASIL KATILABILIRIZ

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap