Buradasınız : Ana Sayfa //Tarihte Bugün//2015 Yılı Babalar Günü Ne Zaman?

2015 Yılı Babalar Günü Ne Zaman?

Babalar Günü Hangi Tarihte Kutlanacak? 2015

Anneler gününün kutlanıyor olması, ardından hayatımızın en önemli ikinci kişisi babalarımızın da neden bir günü yok sorusunun akıllara gelmesine yol açmış ve aşağıda paylaştığımız Babalar günü tarihçesinde geçen nedenlerle ortaya çıkmıştır. Ve Babalar Günü her yıl Haziran Ayının 3. Pazar günü kutlanır hale gelmiştir.

2015 yılı Haziran ayının 3. Pazar günü 21.06.2015 tarihine denk gelmektedir. Bu nedenle 21 Haziran 2015 Pazar  Babalar Günü olarak kutlanacaktır. Babanıza akrostiş şiir için

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Babalar Günü

Babalar Günü

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap