Buradasınız : Ana Sayfa //TAKVİM//2016 Berat Kandili Ne Zaman?

2016 Berat Kandili Ne Zaman?

Berat Kandili Ne Zaman 2016

2016 yılında Berat Kandili 21 Mayısaziran 2016 Cumartesi gecesine (Şaban ayının on beşinci gecesi) isabet etmektedir.Üç aylar (Recep, Şaban, Ramazan) içerisinde saklı özel gecelerden Regaip ve Miraç kandillerini Recep  ayı içerisinde yaşamıştık. Şaban ayında da Berat Kandilini karşılayacağız.

Ramazan ayına sayılı günler kala (zira Berat kandilinden 16 gün sonra Ramazan ayına girilecek) icra edeceğimiz Berat Kandili bu yıl 12 Haziran 2014 Perşembe gününe denk gelecek.  BERAT KANDİLİ Hakkında: Üç aylardan olan Şaban ayı içerisinde Berat kandili vardır. Berat kelimesi, “borçtan, isnat edilen suçtan, ruha azap veren sıkıntılardan kurtulmak” manalarına gelmektedir. Bu gecede Kur’an-ı Kerim bir bütün halinde dünya semasına indirilmeye başlanmıştır. Bu sebeple bu gece hürmetine pek çok günah bağışlandığı için geceye Berat gecesi denilmiştir.

BERAT KANDİLİ NAMAZI KAÇ REKAT

Berat Gecesi Namazı Nasıl Kılınır? Berat gecesi kılınabilecek namazlardan biride iki rekat olarak kılınır. Berat Kandilinde birinci rekatta Fatiha okunduktan sonra kısa bir sure okunarak rükuya gidilir. Rükudan doğrulur ve secdeye gidilir. Secdede uzun süre kalınılması sünnettir, bu konuda belli bir sınırlama yoktur. İkinci rekatta da ise aynı şekilde Fatihadan sonra kısa bir sure okunur. İlk rekatta olduğu gibi secdeye gidildiğinde yine uzun sure secdede kalınır. Zira peygamber efendimiz bu şekilde bu namazı icra ederdi. (Gücünüzün yettiği kadar). Secdeden kalkılır tahiyatta okunacaklar okunur ve selam verilir. Selam ile birlikte eller dua için gönülden Allah’a yönelir.

Berat Gecesi Duası

Berat Gecesi Duası

 

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap