Buradasınız : Ana Sayfa //Merak Edilen Sorular//2016 yılında Şubat Ayı Kaç Çekiyor?

2016 yılında Şubat Ayı Kaç Çekiyor?

Şubat Ayı 2016 yılında kaç gün?

Şubat ayı normal takvimlerde 28 gün olmasına rağmen 4 yılda bir 29 gün olur. Bu durum en çok bu günü önemli günleri olarak kutlayanlar için dezavantaja dönüşür. Zira 29 Şubat doğum gününüz, evlilik gününüz vb. sizin için özel bir gün ise bu günü 4 yılda bir kutlayabilirsiniz. İşte 2016 yılın da Şubat ayı 29 gün olduğundan 29 Şubat 2016 Pazartesi günü bu tür özel durum yaşayanlar için daha fazla anlam ifade edecek.

Şubat Ayı 2016 yılında kaç gün?

Şubat Ayı 2016 yılında kaç gün?

Bugün kullandığımız Gregoryen takviminin kökeni, Roma İmparatoru Julius Caesar’ın, Mısırlı astronomi bilgini Sosigenes’e yaptırdığı “Julyen” takvimidir. Bu takvime göre bir yıl 365 gün sürer ve her yıldan 6 saat artar. Artan bu saatler her 4 yılda, bir gün eder ve yıla eklenir. Böylece bir yıl, 4 yılda bir 366 güne çıkar. Ne var ki 366 sayısı 12’ye tam olarak bölünmediğinden bazı ayların 30 bazı ayların da 31 çekmesi uygun görülür. Julyen takviminde yılbaşı, mart ayındadır ve buna göre şubat, yılın en son ayıdır. “July” olarak bilinen temmuz ayı, Julius Caesar’ın adını taşır ve 31 gün sürer.
Caesar’dan sonra yaşayan bir başka Roma İmparatoru Augustus da kendi adını bir aya verir. Ne var ki Ağustos (Augustus’un adından) ayının 30, Caesar’ın adını taşıyan Temmuz ayının 31 çekmesini haşmetine yakıştıramayan İmparator Augustus, kendi adıyla anılan ayın da 31 gün sürmesini emreder. Bunun üzerine astronomlar, yılın son ayı olan şubattan bir günü alıp, ağustos ayına ekler. Böylece 30-29 gün döngüsü yaşayan şubat ayı 29-28 gün olarak belirlenir.
Şubat, yıl Mart ile başladığı için Roma takviminin son ayı idi. Belirli zaman aralıklarında Romalı rahipler, yılı mevsimlerle hizalayabilmek için, Şubat’tan sonra araya bir eklenti ay (Mercedonius) yerleştiriyorlardı.

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap