Buradasınız : Ana Sayfa //Futbol Köşesi//6 Hakem Uygulaması Nasıl Olacak?

6 Hakem Uygulaması Nasıl Olacak?

6 Hakem Uygulaması Kuralları

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp‘in açıklamaları ile gündeme oturan 6 hakemli sistem Spor Toto Süper Lig 2013-2014 sezonunda uygulamaya geçirilecek. İlave yardımcı hakemlik (5. ve 6. hakem) sisteminin, bizzat MHK Başkanı Zekeriya Alp tarafından tanıtıldığı ve açıklandığı İlave Yardımcı Hakemlik Semineri’nde, MHK Başkanı Zekeriya  Alp yaptığı  konuşmasında şunları söyledi:

“Orta hakem, iki yardımcı ile dördüncü hakemden oluşan sisteme, 5. ve 6. hakem diye tabir edilen uygulamaya olumlu ve olumsuz görüşler vardı. Bu uygulama 5 Haziran 2012’den itibaren oyun kitabına da eklendi. Önümüzdeki sezondan itibaren Spor Toto Süper Lig ve bazı kupa maçlarımız ile baraj maçlarında bu uygulamayı hayata geçireceğiz. İnanıyorum ki bu sistem hakemlerimizin maç performanslarını daha da artıracak. Ülke futbolunun marka değerine de katkı sağlayacak.”

UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve MHK Eğitimcisi Uilenberg Sistemi Şöyle açıkladı:

“Futbol sürekli değişiyor ama hakemlik aynı şekilde devam ediyordu. Buna yanıt olarak artık yardımcı hakemlere daha fazla sorumluluk yükledik. En önemli kararlar, ceza sahasının içinde alınan kararlardır. Oyuncular daha fazla profesyonelce davranarak ceza sahası içinde aldatma hareketleri yapabiliyor. Bunun için ceza sahasını gözlemleyen bir hakeme daha ihtiyaç oldu. İlave yardımcı hakemlikle gelen en önemli değişiklik noktası, artık daha iyi bir yönetim ve kontrol sağlamak olacak. Telsiz uygulaması devreye girecek. Kesinlikle ilave hakemler bayrak veya beden dili kullanmayacak. Sadece telsizle konuşma yapılacak. Yardımcı hakemler artık ofsayt kuralına daha fazla konsantre olacak ve hata oranları düşecek.” İlave hakemin en önemli görevinin topun çizgiyi geçip geçmediğiyle ilgili karar vermesi olmadığını vurgulayan Hollandalı eğitmen, “İlave hakemin birinci önceliği ‘top çizigiyi geçti mi’ kararı vermek değil, ceza sahası içindeki hareketlerde orta hakeme yardımcı olmaktır. Tabii ki ‘top çizgiyi geçti mi geçmedi mi?’ tartışmalarına da yardımcı olacak. Bu uygulamanın en önemli avantajı, ceza sahasına yakın yerlerde hakem artık kararlarını daha rahat alacak” şeklinde konuştu.

MHK Eğitimcisi Uilenberg, hakemlere ilave yardımcı hakemlik uygulamasıyla ilgili teknik bilgiler verirken sunum ve video eşliğinde hakemlere yeni sistemi detaylı olarak anlattı.

İlave Yardımcı Hakemlik Uygulaması

Spor Toto Süper Lig maçlarında, Ziraat Türkiye Kupası’nda grup aşamasından itibaren oynanacak karşılaşmalarda, ilk TFF Süper Kupa finalinde ve diğer liglerin bazı play-off müsabakalarında uygulanacak. Maç sırasında orta hakemin sakatlanması durumunda sahaya ilave yardımcı hakem çıkacak. Dördüncü hakemler de artık yardımcı hakemlerden oluşacak.

6 hakem uygulaması

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap