Buradasınız : Ana Sayfa //Video izle//652.Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ali Gürbüz-İsmail Balaban Final Maçı

652.Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ali Gürbüz-İsmail Balaban Final Maçı

Antalyalı güreşçi İsmail BALABAN, kendisi gibi güreş sporuna gönül vermiş ikizi Turan BALABAN’la güreş çayırlarının hızla yükselen pehlivanlarındandır.

İsmail Balaban 1.80 boy , İsmail Balaban 97 kilo

Elmalı ilçesindeki Akçay köyünde çiftçilik yapan Hasan-Ümmü Gülsüm Balaban çiftinin ikizleri İsmail ve Turan Balaban (24), babalarının desteğiyle küçük yaşlardan itibaren birbirleriyle güreşmeye başladı. Babalarının ”Maddi durumumuz iyi değil, sizi güreşlere gönderemem” demesine rağmen içlerindeki güreş sevgisi bitmeyen ikizler, 17 yaşındayken ilçede yaşayan eski yağlı güreş pehlivanlarından Ziya Talan’ın kendilerini keşfetmesiyle profesyonel olarak güreşmeye başladı. Hafta sonları ilçedeki elma bahçelerinde hamallık yapan ikizler, hafta içi de hamallıktan kazandıkları para ile hem eğitimlerini hem de güreş hayatlarını sürdürdü. Güreş müsabakalarına gitmek için geceleri kamyonlara saman balyaları yükleyen ikiz pehlivanlar, gittikleri müsabakalarda rakiplerine çayırları dar etti. Konyaaltı Belediye Spor Kulübü adına güreşen ikiz pehlivanlar, gittikleri bir çok güreş organizasyonunda birlikte finale çıkarak çok sayıda madalya kazandı.
Zor koşullara rağmen güreş sporunda önemli dereceler kazanan İsmail BALABAN, 2013 yılında son iki yılın final güreşlerine katılıp kazanamayan Recep KARA’yı yenerek sürpriz yaptı. Başpehlivanlık güreşlerinde önce altın kemeri almaya hak kazanan, sonra dopingli çıkması sebebiyle kemeri ve ünvanı elinden alınan Recep GÜRBÜZ’ün yerine 2013 yılı Kırkpınar Başpehlivanı ilan edilmiştir.

652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan İsmail Balaban’ı deviren Ali Gürbüz oldu.

Geleneksel 652’nci Edirne Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde Antalyalı Ali Gürbüz, rakibi olan Antalyalı İsmail Balaban’ı yenerek 3 yıl üst üste başpehlivan olarak altın kemerin de sürekli sahibi oldu. Kırkpınar’da 16 yıl sonra altın kemerin sürekli sahibi olma başarını gösteren Ali Gürbüz’e ödülünü CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinden aldı.

Ali Gürbüz-İsmail Balaban Final Maçı

Antalya Belek Belediyesi pehlivanı Ali Gürbüz ile Antalyalı Konyaaltı Belediyesi’nin pehlivanı Elmalılı İsmail Balaban’ın başpehlivanlık mücadelesi Kırkpınar Başcazgırı Şükrü Kayabaş’ın okuduğu manilerin ardından saat 18.00’de çayıra çıktı. İki güneşçi her tribünün önüne peşrev çekerek gidince seyircilerden alkış aldı.

MÜCADELE 18.10’DA BAŞLADI
Meydan baş hakemi Hüsnü Patron’ın yönettiği final mücadelesi saat 18.10’da başladı. Mücadelenin ilk dakikalarında geçtiğimiz yıl başaltı kategorisinde 3’üncü olarak bu yıl ilk kez başpehlivanlık için güreşen İsmail Balaban rakibi Ali Gürbüz’e yönelik üst üste hamleler yaptı. Ancak hedefi altın kemer olan Gürbüz temkinli güreşmeyi yeğledi.

RAKİBİNİ AÇIK DÜŞÜRDÜ
Ali Gürbüz, genç rakibine karşılaşmanın 16’ncı dakikasında tek dalarak ardından da rakibini açık düşürerek başpehlivan oldu. Başpehlivan olduktan sonra 30 bir 250 TL sahibi olan Ali Gürbüz, tribünlerin önünde tur alan Ali Gürbüz’e seyirciler sevgi gösterisinde bulundu.

“BABAM MEZARINDA RAHAT UYU”
İsmail Balaban, finalin bitiminden sonra, “Finale kadar çok zorlu güreşler yapmıştım. Hayırlı uğurlu olsun. Gelecek yıl altın madalyayı kazanmak istiyorum” dedi. 2011 ve 2012’de de başpehlivan olduğu için ard arda 3’üncü kez altın madalyaya uzandığı için artık kemerin sahibi olan Ali Gürbüz ise, “Çok mutluyum. Babam Recep Gürbüz’de 1988’de altın madalya almıştı. Mezarında rahat uyu” diye konuştu.

16 YIL SONRA ALTIN KEMER
Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden altın kemerin sürekli sahibi en son 16 yıl önce Karamürselli Ahmet Taşçı oldu. Kırkpınar’da 16 yıldan bu yana üç yıl üst üste başpehlivanlık kazanan güreşçi olmamıştı.

KIRKPINAR’DA DERECE ALAN PEHLİVANLAR

BAŞ

1. Ali Gürbüz

2. İsmail Balaban

3. Orhan Okulu

3. Recep Kara

BAŞALTI

1. Abdullah Kaçmazoğlu

2. Sinan Kaya

3. Hasan Zeybek

3. İsmail Koç

BÜYÜKORTA

1. Cemali Küçükgüçlü

2. Kemal Şahin

3. Abdülhamit Altun

3. Yusuf Tatlı

KÜÇÜKORTA BÜYÜK BOY

1. Kazım San

2. Şahali Kurt

3. Hasan Borucu

3. Burak Kaya

KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY

1. Kürşat Şevki Korkmaz

2. Ali Yanatma

3. Abdullah Açıkgöz

3. Tanju Gemici

DESTE -3 (BÜYÜK)

1. Süleyman Başar

2. Bayram Arslantaş

3. Gökhan Gökçe

3. Sinan Bozkurt

DESTE-2 (ORTA)

1. Abdülrefik Öne

2. Emirhan Ergin

3. Yaşar Şam

3. Yılmaz Borucu

DESTE-1 (KÜÇÜK)

1. Rıdvan Kaya

2. Burak Bülbül

3. Fatih Yaman

3. Fethi Güldiken

AYAK

1. Alpaslan Tekmen

2. Hasan Can Güzeller

3. Yusuf Yıldırım

3. Ufuk Yanık

TOZKOPORAN

1. Ramazan Sarı

2. Özgür Kapan

3. Seyfullah Karabuş

3. Fatih Özen

TEŞVİK-2

1. Hamza Güneysu

2. Süleyman Çetin

3. Kadir Körk

3. Mert Çıkmaz

TEŞVİK-1

1. Umur Aybey

2. Mücahit Dağcı

3. Alper Hasar

3. Yunus Can Küçük

MİNİK-2

1. Hasan Orakçı

2. Hamza Altıntaş

3. Serdar Yıldırım

3. Ensar Bıyık

MİNİK-1

1. Serhat Kırık

2. Ufuk Yıldırım

3. Enes Malik Öztürk

3. Fahri Çiçekçi

EN İYİ PEŞREV

1. Gökhan Burcanlı

2. Atakan Makas

3. Serkan Makas

Etiketler: ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap