Buradasınız : Ana Sayfa //Kişisel Gelişim//Adını 1700’lerde Fransa’da tasarruf tedbirleri uygulayan maliye bakanının adından alan resim tekniği hangisidir?

Adını 1700’lerde Fransa’da tasarruf tedbirleri uygulayan maliye bakanının adından alan resim tekniği hangisidir?

Adını 1700’lerde Fransa’da tasarruf tedbirleri uygulayan maliye bakanının adından alan resim tekniği hangisidir?

A) Guaj
B) Silüet
C) Eskiz
D) Pastel

Cevap aşağıda…

Silüet, bir nesnenin anahatlarıyla tek renk olarak belirlenen görüntüsüdür. Fotoğrafçılıkta ise, bir kişinin ya da nesnenin arkadan aydınlanarak karanlıkta kalmasıdır. Silüet, izleyicinin dikkatini çekmek, gizemli ve dramatik fotoğraflar üretmek için etkili bir yöntemdir. Silüet ismi, 18. yüzyılda yaşamış Fransız Maliye Bakanı Etienne de Silhouette (1709-1767)’den gelir. Silhouette’in bakanlık zamanındaki kemer sıkma politikaları ve pintiliğinden, halk arasında ucuza elde edilen ve ucuz olan şeylere a la Silhouette denmeye başlandı. Bu esnada, popülaritesi artan bir sanat vardı: Siyah kağıtdan kesilmiş gölge profiller. Bu, resim ya da heykel gibi pahalı olmayan, ucuz ve zahmetsizce  yapılabilen bir sanattı.  Bazı kişiler ucuzluğundan dolayı bu siyah profillere “silhouette” demeye başladılar ve bu isim üstüne yapışarak günümüze kadar geldi.

CEVAP: Silüet

1 Yorum yapılmış " Adını 1700’lerde Fransa’da tasarruf tedbirleri uygulayan maliye bakanının adından alan resim tekniği hangisidir? "

  1. yavuz dedi ki:

    silüet

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap