Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//”Akıncı-1” Mill insansı robot

”Akıncı-1” Mill insansı robot

Türk yapımı, tasarımı, zekası ve emeği içeren Son zmanlarda sıklıkça paylaşdığımız ve paylaşmaktan onur duyduğumuz Türk yapımı, tasarımı, zekası ve emeği içeren çalışmlardan biri daha. Umarım bu küçük adımlar azim ve kararlılıkla ülkemiz ve milletimiz adına büyük adımlara dönüşecek.

İnsan görünümünde, sorulara cevap verebilen, sesli komutları yerine getirebilen, matematiksel işlemleri yapabilen, insan kas sistemini ve hareketlerini taklit etme yeteneğine sahip robot, Konya’da bir yazılım firmasınca yaklaşık 2 yıldır yürütülen AR-GE faaliyetleri sonucunda geliştirildi.

    Akınsoft Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, firmalarının 120’yi aşkın yazılım arşiviyle Türkiye’nin en büyük yazılım şirketi olduğunu, ürettikleri bu yazılımları 12 ülkeye ihraç ettiklerini ve merkezlerinin Konya’da olduğunu söyledi.

Akın, 1995’te kurulan firmalarının hedeflerinden birinin de robot çalışmaları olduğunu belirterek, bu kapsamda 2009’da robotik teknolojileri konusunda araştırmalar yapmak üzere laboratuvar kurduklarını, burada AR-GE faaliyetlerine başladıklarını bildirdi.

”Akıncı-1” adını verdikleri robotun, bir insanın figürlerini yapabilecek
şekilde kas yapısına sahip olduğunu belirten Akın, şunları kaydetti:

”Bu robotun kas sistemlerini kendi çizimlerimiz ve projelerimizle
geliştirdik. İnsanların yapabildiği hassas hareketler hariç ana hareketlerin birçoğunu yapabiliyor. İnsan kas sistemini ve hareketlerini birebir taklit etme yeteneğine sahip robotumuz, duyma ve konuşma eylemini gerçekleştiriyor. Birtakım komutları, verileri sesli algılayıp sorularımıza cevap verebiliyor. Matematiksel işlemleri çözümleyebiliyor. Şekilleri ve renkleri tanıyıp ayırt edebiliyor. Çeşitli figürel hareketleri yerine getirebiliyor.
Robotta yürümeyi gerçekleştirecek kas yapısına sahibiz, ancak denge konusunda sıkıntılar yaşadık. Bu nedenle yürüme eylemini yürüme bandında gerçekleştiriyor.
Ancak ilerleyen zamanlarda tam yürüme hareketini gerçekleştirecek hale
getireceğiz.”

Akın, robotun tüm imalatında yerli malzemeleri kullandıklarını, tümüyle bir Akınsoftürünü olduğunu belirtti.

Geliştirdikleri insansı robot için bugüne kadar yaklaşık 1 milyon lira
harcadıklarını ifade eden Akıncı, 5 yıllık yatırım planı olarak bu robot için
toplam 10 milyon liralık yatırım planladıklarını bildirdi.

Akın, hedeflerinin robotu, yapacakları 9 milyon liralık yatırımla daha da
geliştirerek 2015’te piyasaya sunmak olduğunu kaydetti

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap