Buradasınız : Ana Sayfa //Film Yorumları//Aksiyon ve Komedi Filmleri bu adreste izlenir!

Aksiyon ve Komedi Filmleri bu adreste izlenir!

Amerikan yapımı filmlerde, son dönemde erotik ve romantik temalı yapıtlara ağırlık verildiği gayet aşikar. Son dönemde çekilen Grinin Elli Tonu, Karanlığın Elli Tonu gibi yapıtlar bunlara örnek verilebilir ve erotik film izle seçeneği ile pek çok izleyici tarafından sinemalarda izlenen bu filmlerin ilerleyen zamanlarda artacağına kesin gözüyle bakılıyor. Günümüzde, romandan uyarlama olan bu filmlerin çokça tuttuğunu bilmekteyiz ve gerek Oscar, gerekse uluslararası pek çok mecrada ödülleri bu tür filmler çokça kazanabiliyor. Komedi filmleri, ödül alanında biraz daha geride kalırken günümüzde aksiyon filmlerinin de bu kategoriyle epey rekabet içerisine girdiğini belirtelim. Özellikle aksiyon filmleri kategorisinde belirlenebilecek pek çok yapıtın, görüntü yönetmenliği açısından kusursuz olsa da oyuncu performansları açısından son dönemde vasat olduğu söylenebiliyor. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi animasyon ve efektlerin o kadar üst düzey yapıldıktan sonra, tabiri caizse oyunculukların vasat kalması yahut görünmesi. Normal şartlarda, bir oyuncunun yüksek nitelikli performansı dahi bazı aksiyon filmlerinde beğenilmeyebiliyor bu sebepten.

aksiyon ve romantik filmler

Günümüzde, komedi filmi kategorisine girebilecek pek çok yapıtın globalde izlenmediğini gayet iyi bilmekteyiz. Türkiye’yi baz alacak olursak, Türkiye’de yayınlanan yabancı komedi filmlerinin pek ilgi görmemesinin en büyük sebebi, Türklerin gerçekten yapılan esprileri anlamıyor oluşundan öteye gitmiyor. Gayet aşikar ve gayet haklı bir sebep olarak, yapılan kültürel ve yerel esprileri Türkler anlamadığı için bu filmlere girmek istemeyebiliyorlar. Bu sebepten, genelde Recep İvedik, Hababam Sınıfı, Kolpaçino tarzındaki Türk yapımı komedi filmlerine yönelmekteler ve bu konuda çok da haklılar. Elbette, global alanda nitelikli sayılamayacak, hatta IMDB’de puanları yerlerde sürünen bu filmlerin Türkiye’de büyük bir hasılat yakaladığı ve yereli hedeflediği söylenebilir. Türkiye’de bu sebepten yapım şirketleri tarafından en fazla komedi filmi yapılıyor ve izleyici, komedi filmlerinin yapılmasını tabiri caizse iple çekiyor.

Sinema sektörünün Türkiye’de komedi, globalde ise aksiyon ve erotik – romantik film üzerine kurulu olduğunu belirtmemiz, gayet mümkün olacaktır. İstatistiklere bakıldığında da, bu durumun böyle olduğu kanıtlanabiliyor. Dolayısıyla, Türkiye’nin ilerleyen dönemlerde de kaliteli bir aksiyon filmi çıkarabilmesi pek beklenmiyor.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap