Buradasınız : Ana Sayfa //Merak Edilen Sorular//Aktivist Nedir?

Aktivist Nedir?

Öncelikle Aktivist kelimesinin tam anlaşılması adına aktivizm nedir,nasıl yapılır, örnekleri nelerdir bunları açıklayarak aktivist kelimesinin tam anlamıyla oturmasını hedefledik. Yazımızın sonunda da kitabi karşılığını bulabilirsiniz.

Aktivizm

Son günlerde sıklıkla duyduğumuz aktivist, aktivizm türevi kelimeler protesto,protestocu,eylem, eylemci,direniş,direnişci kelimelerinin üstünede çıkıp toplumsal ve politik değişiklik adına örgütlü ve planlı bir şekilde yapılan faaliyetler olarak karşımıza çıkıyor. Genel anlamda eylemcilik veya aktivizm, toplumsal değişme ya da politik değişiklik meydana getirmek için kasıtlı bir biçimde yapılan eylem olarak tanımlanabilir. Bu eylem çelişmeli tartışmalarda taraflardan birini desteklemek ya da muhalefet etmektir. 

Aktivizm kelimesi sıklıkla protesto veya muhaliflik ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır, ancak aktivizm sayısız politik yönlendirmede yer bulabilir ve geniş bir biçim yelpazesi içinde oluşabilir. Örnekleri, bir gazeteye ya da politikacıya bir mektup yazmaktan, politik kampanyadan, ekonomik aktivizmden (tercih edilen şirketleri desteklemek veya boykot etmek gibi), toplantılardan, blog yazmaktan ve sokak yürüyüşlerinden, grevlere ve hatta gerilla taktiklerine kadar çeşitli şekillerde olabilir. Daha keskin çelişkili durumlarda, yorumlayanın aktivistin yaptıklarını destekleyip desteklememesine bağlı olarak bir kesim tarafından özgürlük savaşçısı diye adlandırılanlar, karşı kesim tarafından terörist olarak tanımlanabilmektedir.
Bazı durumlarda aktivizmin protesto ya da karşı koymayla hiç bir ilişkisi yoktur: Örneğin,kimi dinî, feminist ya da etyemez aktivistler hükümetin yasaları değiştirmesini sağlamak yerine doğrudan insanları davranışlarını değiştirmeye ikna etmeye çalışırlar. Kooperatif hareketi, kooperatif ilkelerine uygun yeni kurumlar oluşturmaya çalışır ve genellikle ne lobi ne de siyasi protesto yapar.

Aktivizm tiplerine örnekler
1- Sivil itaatsizlik,
2- Komün oluşturma
3- Aktivizm endüstrisi
4- Kooperatif hareketi
5- Elişi aktivizmi
6- Basit yaşama aktivizmi
6- Ekonomik aktivizm
7- Boykot vb.

Aktivist nedir?

Resmi veya gayrı resmi, hukuki veya hukuki olmayan, onaylanabilir yada onaylanamayan aynı düşünce yada hayat görüşüne sahip kişi veya kişilerin bu düşünce yada hayat görüşlerini legal (yasal) veya illegal (yasal olmayan) yollar ile eyleme dönüştürmesine katılan bireylere verilen tanım addır.

aktivist

Etiketler: , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap