Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Almanya’da Muayene Ücreti Kaldırıldı 09.11.2012

Almanya’da Muayene Ücreti Kaldırıldı 09.11.2012

Almanya da muayene ücreti 1 Ocak 2013 itibariyle kaldırılacak

Almanya’da muayene ücretinin kaldırılması ve çocuklarını kreşe göndermeyen ailelere bakım parası ödenmesini öngören yasa tasarılarının sonucu merakla bekleniyordu. Federal Meclis kararını bugün açıkladı ve yasa tasarıları kabul edildi.

Federal Meclis’te yapılan oylama sonucunda, Almanya’da hastaların her üç aylık dönem için ödediği 10 avroluk muayene ücretinin kaldırılması için 548 milletvekili “evet” oyu kullandı. 9 yıldır yürürlükte olan ve birçok kesim tarafından gereksiz bulanan muayene ücreti 1 Ocak 2013 itibariyle kaldırılacak.

 Kreşe çocuklarını göndermek istemeyen ailelere bakım parası ödenmesine 20142ten itibaren başlanacak

Ülkede tartışılan bir diğer konu olan ve kreşe çocuklarını göndermek istemeyen ailelere bakım parası ödenmesini öngören tasarı da, Federal Meclis’te hükümeti oluşturan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oylarıyla kabul edildi. Oylamada 310 milletvekili lehte, 282 milletvekili aleyhte, 2 milletvekili de çekimser oy kullandı.

Uygulamaya göre 2 yaşındaki çocuklar için aileye aylık 100 avro ödenecek. 2014’ten itibaren 3 yaşındaki çocuklar da uygulama kapsamına alınacak ve sonraki yıllardan itibaren de bu çocukların tümüne 150 avro bakım parası ödenecek. Yardımı nakit olarak almak istemeyen aileler paranın özel yaşlılık sigortasına veya çocuklarının eğitimi için bir tasarruf hesabına aktarılmasını istemeleri halinde ek 15 avro ek ödeme alacak.

Ancak bu kararlara ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile muhalefetteki Yeşiller Partisi ve Sol Parti, yeni yasaların iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açacaklarını bildirerek tepkilerini ortaya koydular.

Almanya'da Muayene Ücreti Kaldırıldı

Almanya’da Muayene Ücreti Kaldırıldı

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap