Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri//Altın Fiyatları Artacak mı? (2013)

Altın Fiyatları Artacak mı? (2013)

Dünyanın en güvenli yatırım aracı olarak görülen altının ons fiyatının son zamanlarda çok sert bir şekilde düşmesi, altın yatırımcılarını kara kara düşündürmeye başladı. 2008’den bu yana görülen en düşük seviyeye inen altının gram fiyatı, piyasadaki endişeden kaynaklanan satışlardan dolayı hızla düşmeye devam ediyor. Peki, altın fiyatları yükselişe geçecek mi? Altın fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir? Altın fiyatları ile ilgili merak edilenler yazımızın devamında.

Altın Fiyatları Artacak mı?

Şu an itibariyle (15 Nisan 2013 saat 12:00) altının gram fiyatı 82,7300 TL olarak işlem görüyor. Geçtiğimiz yılın sonlarında 105 TL seviyesini gören altının fiyatı yine aynı seviyelere yükselecek mi?

Altındaki sert gerilemede şimdiye kadar altın satmayacağını beyan eden merkez bankalarından zor durumda olanlarının satışa geçebileceği haberleri önemli rol oynadı. ABD’nin önümüzdeki dönemde altındaki yükselişi destekleyen parasal genişlemeden geri adım atabileceğine ilişkin beklentilerin artması da düşüşte etkili oldu.

Altın Fiyatları Artacak mı?

Altın Fiyatları Artacak mı?

Diğer taraftan küresel piyasa ekonomilerinin olumlu sinyaller vermeye başlamasıyla, güvenli liman olarak görülen altına talebinin azalacağı beklentisinin de gerilemeyi arttırdığı değerlendirmesi yapılıyor.

Cuma günü 1,560 dolardan açılan altın yaklaşık yüzde 5 düşerek 1,486 dolardan kapatarak Aralık 2008’den bu yana görülen en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Bu haftaya da sert satışların devamıyla başlayan altın gün içerisinde 1.426 dolara kadar geri çekildi. Daha sonra gelen alımlarla 1.440 dolar seviyesine yükselen değerli metaldeki kayıp yüzde 2.5 seviyesinde seyrediyor.

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte altında yaşanan sert düşüşle ilgili “Altında, yukarı hareketlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesini öneriyorum. Cuma günkü aşağı hareketin bir alım fırsatı yarattığına inanmıyorum”. diye konuştu.

Ökte sadece altında değil, tüm emtialarda aşağı kırılma yaşandığının da altını çizdi.

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap