Buradasınız : Ana Sayfa //Milli Projeler//Amfibi Zırhlı Muhabere İstihkam İş Makinesi

Amfibi Zırhlı Muhabere İstihkam İş Makinesi

Amfibi Zırhlı Muhabere İstihkam İş Makinesi Kısa Adı  AZMİM

Seri üretim dönemine geçmeye başaran proje ile 2013 yılı sonuna kadar 12 adet AZMİM‘in üretimi, kabul ve kontrol testleri tamamlanacak.  4 yıl süren Ar-Ge ve tasarım çalışmaları sonucunda dünyanın ilk zırhlı ve yüzme özelliğine sahip dozeri Türk mühendisleri tarafından  yapıldı.

 AZMİM’in Özellikleri

Zırhlı, paletli ve amfibi özelliği olan AZMİM’in, 1 operatör ve 1 mürettebat ile kullanılıyor.  Araç ile küreme, düzleme, taşıma ve kazıma operasyonlarının gerçekleştirilebilecek. Araç, üzerinde bulunan iki adet su jeti sayesinde akıntılı sularda 360 derece yüksek manevra kabiliyeti ile yüzecek. Yapılan testlerle, AZMİM ‘in kara mayınlarına ve zırh delici mermilere karşı dayanımı da kanıtlandı.

 AZMİM, TSK’nın icra edeceği nehir geçiş operasyonları sırasında amfibi araçların suya girebilmeleri için kıyı özelliklerinin (eğim, genişlik, toprak sertliği, yüzey düzgünlüğü, vb.) farklı araçların kabiliyetlerine göre uygun hale getirilmesi amacıyla tasarlanan bir sistem. AZMİM, aynı zamanda dünyada zırhlı ve yüzme özelliğine sahip tek istihkam dozeri.

 Amfibi Zırhlı Muhabere İstihkam İş Makinesi

Amfibi Zırhlı Muhabere İstihkam İş Makinesi

Amfibi Zırhlı Muhabere İstihkam İş Makinesi

 

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap