Buradasınız : Ana Sayfa //Otomobil Dünyası//Araba Alım Satımında Noterde Dolandırıcılık

Araba Alım Satımında Noterde Dolandırıcılık

Otomobil Alım Satımında Noterde Dolandırıcılık

Şehir efsanelerine dönüşmüş bir çok dolandırıcılık yöntemi yanında gerçekten akıllıca ve sizi gafil avlamaya yönelik o kadar çok yol ve yöntem geliştiriliyor. Dolandırıcıların geliştirdikleri bu yöntemler öğrenilip paylaşıldıkça da yeni yöntemlere yönelecekleri de aşikar. Öncelikle araç alım satımı ile ilgili dolandırıcılığın nerede ve nasıl başlayacağını bilemezsiniz. Yani Noter e gelip işlem yapma safhasına gelmişseniz zaten iş işten geçmiş olabilir. Bu nedenle araba alırken arabanın ilanından, araba pazarında ise pazardan itibaren her şeye kuşku ve temkinli yaklaşmanız gereklidir. Sizi rahatsız eden en küçük soru işareti veya hoşunuza gitmeyen bir durumda daha da sık eleyip sık dokuyun deriz. Öncelikle bir otomobil için belirli bir alım-satım değeri olduğunu unutmayınız. Piyasa değerinin aşağısında veya yukarısında olan bir arabanın bunun nedeni gösterilen hususlarına mutlaka dikkat ediniz.( Km yüksek-düşük, araçın donanımı, kazalı-kazasız, pertten çıkma vb.) E-Devlet sistemindeki e hizmetler kategorisindeki Emniyet Genel Müdürlüğü online araç sorgulama ekranından sadece aracın plaka bilgisini girerek, sorgulama işlemi gerçekleştirilerek, aracın tüm geçmiş ve yasal hasar kayıt bilgilerinin ayrıntılarına SGBM resmi web sayfası içerisinde yer alan ‘Kaza Tespit Tutanağı’ ekranından yapacakları online araç hasar kaydı sorgulama işlemi ile ulaşabilirsiniz. Böylece çalıntı, hasarlı, cezalı gibi hususları direk kayıtlardan öğrenebilirsiniz. Ancak bunu yaparken aracın üzerindeki motor ve şasi bilgileriyle ruhsatı esas almayı unutmayınız. Birde sigorta tarafından ödenmemiş ve yaptırılmış bir hasar durumu veya otomobili değerlendirmek için öncelikle aracın servisine ekspertiz yaptırın yada güvendiğiniz bir ustaya gösteriniz. Zaten bunları yaptığınız da neredeyse yolu yarılamış olacaksınız. Gerekliyse makul bir kaparo verip öncelikle bildiğiniz ve sizin tercih edeceğiniz bir noter için randevulaşın. Yanınızda size destek verecek ve bu konularda bilgili bir kişiyi de alarak notere gidiniz. Noter girmeden önce aracı ruhsatı alın ve ruhsat üzerinden plaka, motor ve şasi numaraları gibi detayları üzerinde son kez kontrol edip, size satışta vaat edilen teyp, lastik vb aksesuarları da gözden geçirip son bir tur attıktan sonra mümkünse aracı noterden görebileceğini bir yere bıraktırın. Aracın anahtarı, ruhsatı ve yedek anahtarı hep gözünüzün önünde olsun. Noterin görebildiği bilgileri de teyit ettirdikten sonra noter önünde parayı teslim edin. Sizin hassas ve bilinçli yaklaşımlarınız zaten kolay bir hedef olmadığınızın göstergesi olacağından bu aşamalar sırasında bel ki de aracı satmaktan ya da almaktan vazgeçebilirler.

Emlak işiyle uğraşan Osman Akbulut 2014 model aracını satmak için bir internet sitesine ilan verdi. Aracına 60 bin lira isteyen Akbulut’a mesaj yollayan ve kendisini müşteri olarak tanıtan Ahmet isimli kişi, “Aracını beğendim, sana şimdi 400 TL kapora yollayacağım, aracı ilandan kaldır” dedi. Bunun üzerine ilanı kaldıran Akbulut’a daha sonra “araçta hasar olup olmadığını öğrenmem için şasi numarasını bize yollaman gerek” dendi. Aracın şasi numarasını müşteri kılığına giren şahıslara atan Osman Akbulut, kendisine noterden gelen telefonla şaşırdı.

Araba Alım Satımında Noterde Dolandırıcılık

Araba Alım Satımında Noterde Dolandırıcılık

 

Dolandırıcılar, vatandaşa satış yaparken parayı almadan insanlara imza attırıyor ardından da sırra kadem basıyorlar.

Hurdaya çıkan araçları, hasarsız diye satmak
En sık rastlanan konulardan biri, pert olmuş araçları yenileyerek hatta bazen plakalarını değiştirerek, tamir bakım yaptırarak piyasa değerinin altında fiyatlara satışa çıkarmak. Ağır hasarlı araçların, durumlarının belirtilerek yeniden satılmalarında yasal bir engel bulunmuyor.  Sigorta şirketleri tüm ağır hasarlı araçların kayıtlarına erişebilirken, Tramer sorgularında hepsine rastlanamayabiliyor. Örneğin özel servislerdeki işlemlerin kaydı bulunmayabiliyor. Bu nedenle araç alırken mutlaka hem bir yetkili servise incelettirip hem de sorgusunu bir sigorta acentesinden yaptırmanızda yarar var.

Ön ödeme talepleri
Aracı başkasına satmamak için veya sahibinin yurtdışında olduğu gibi bahanelerle alıcılardan bir depozit koparılarak kayıplara karışanlar olabilmektedir.  Bu tür ilanlar genelde popüler modellerde, oldukça iyi- bazen gerçek olamayacak kadar düşük- fiyatlarla veriliyor. Prensip olarak eğer satıcı sizden bir kaparo istiyorsa, farklı alternatifleri değerlendirmenizde yarar var.

Noter İşlemlerine dikkat!
Arabasını satmak isteyen alıcı ile birlikte devir işlemlerini tamamlamak için notere gidiliyor. İmzalar henüz atılmamışken ve paranın tamamı ödenmemişken satıcının duyabileceği şekildeparanın yolda olduğunu ima eden konuşmalar yapılıyor. Paranın yolda olduğunu düşünen satıcı imzayı attığında artık çok geç olabiliyor. Paranın tamamını almadan asla imza atmayın.

Arabayı bir deneyeceğim
Bazı durumlarda her konuda anlaşıldıktan ve vekalet çıkartıldıktan sonra, alıcı arabayı şöyle bir deneyeceğini, servise göstereceğini  veya benzeri başka bir bahane ile aracı tek başına kullanmak istiyor. Aracı bir kez aldığında bir daha kendisinden haber alınamıyor. Böylece satış işlemi para hiç konu olmadan gerçekleşmiş oluyor. Araç satışında heryere mutlaka alıcıyla birlikte gidiniz, paranın tamamı elinize geçmeden vekalet vermeyiniz. Yapılan işlemlerden en ufak bir şüphe duyarsanız, hemen aynı noterden azilname çekiniz.

Kapalı plakalara dikkat
Bazı satıcılar, plakalarını kapatarak ve aracın piyasa değerinin çok altında fiyatlarla ilan çıkabiliyorlar. Bu tür ilanlar sonrası genelde kaparo istenerek kayıplara karışılıyor. Eğer plaka kapalı ve fiyat piyasanın altındaysa, üstüne de kaparo isteniyorsa uyarı işaretlerini dikkate almalısınız.

Sonuç olarak şunu da hatırlatmakta yarar var. Otomobil alım satımı yüzyüze görüşmeden yapılmayan bir alışveriş şekli ve internet üzerinden kurulacak ilişki, dijital izler bıraktığından aslında dışarıda yapacağınız herhangi bir görüşmeden çok daha güvenli. Dijital izler takip edilebilir fakat arabanızı alıp kaçan kişileri takip etmekse oldukça imkansız.  Hangi ortamı seçerseniz seçin, bu güvenlik önlemlerine dikkat ediyorsanız, internet çok daha güvenli bile olabilir.

Kaynak: tasit.com

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap