Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Sıfır Araba Fiyatlarına zam geldi !

Sıfır Araba Fiyatlarına zam geldi !

2014 yılının ilk günlerinde tüketici yine zamlarla karşılaştı. Dolar ve Euro kurlarında ki artış bunda en büyük payı aldı. Ayrıca ÖTV de yapılan zamda tuzu biberi oldu.Bakanlar Kurulu, dün aldığı kararla, motorlu taşıtlardan alınan ÖTV oranlarını 5 ila 15 puan artırdı. 

ÖTV artışının ardından 1.6 lt bir aracın toplam vergi yükü yüzde 3.5 arttı. 50 bin TL’lik 1.6 lt bir aracın fiyatı 1750 TL yükselecek. 2 lt bir otomobilin vergi yükü ise yüzde 5.5 artıyor. Fiyatı 100 bin TL olan 2 lt bir araç 5500 TL zamlanıyor. Bu kararın ardından ocak ayı itibarıyla kurların yükselmesini de fiyata yansıtacak markalar yüzde 10’u geçen zam yapmış oluyor. Zam oranı bazı modellerde yüzde 20’lere yaklaşacak. Şubat ayında kredi peşinat sınırlamasının da devreye girmesiyle bu yıl otomotiv satışlarının 750 binlere inmesi öngörülüyor.

Bizim tavsiyemiz almak istediğiniz aracın internet sitesine girerek güncel fiyat bilgisini görmenizdir.

Otomotiv markaları, Ağustos itibarıyla 2011 model araçları otomobil zammı-sıfır araba zammı2.50 liraya dayanan euro nedeniyle zamlı satışa sundu.

Bu da yetmezmiş gibi birde ÖTV artışı eklenmesiyle Sıfır araba fiyatları el yakar hale geldi. Üreticide tüketicide bu durumdan şikayetçi. Uzmanlar sıfır araba alamayanların 2. el piyasaya yönelerek 2-3 yaşlı araçların revaçta olacağı ve 2. el piyasasının da bu durumdan etkilenerek sunni artışla yine alıcıların zarar göreceğini değerlendiriyorlar. Ayrıca bu sürece geçişte zaman tanınmadığından ilk etapta önlemlerinde alınamadığını aktarıyorlar. 

13 ekim 2011 de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ÖTV artışıyla, motor silindir hacmi 2000 cc’ye kadar olan otomobillerde ÖTV oranı yüzde 60’tan yüzde 80’e çıkarken, motor silindir hacmi 2000 cc’nin üzerindeki otomobillerde ise bu oran yüzde 84’ten yüzde 130’a yükseltildi. ÖTV’deki artış 2000 cc’ye kadar olan otomobillerin fiyatlarına yüzde 12.5, 2000 cc’nin üzerindeki otomobillerin fiyatlarına ise yüzde 25 olarak yansıyacak. 1600 cc’yi geçmeyen otomobillerde ise ÖTV oranı aynı kaldı. Toplam pazardan yüzde 90 pay alan bu otomobillerin ÖTV’si yüzde 37 düzeyinde korundu.
En çok ticari araçlar etkilenecek
Vergi ayarlaması yapılan bir başka segment ise hafif ticari araçlar oldu. Buna göre, istiap haddi 850 kilogramı geçmeyip motor silindir hacmi 2000 cc’nin altındaki panelvanlar ile istiap haddi 850 kilogramı geçip motor silindir hacmi 2800 cc’nin altında araçlara uygulanacak vergi oranı yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltildi. Bu tanıma giren ancak elektrikli motorlu olan araçlarda ise vergi oranı yüzde 10’da sabit tutuldu. Sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olanlardan motor silindir hacmi 3200 cc’yi geçmeyen araçlarda da ÖTV yüzde 10’dan 15’e çıkarıldı. 9 kişilik oturma yeri olan elektrik motorlu araçların yüzde 10’luk vergi oranında değişikliğe gidilmedi.

Lüks araçların pazar payı ise %11

2011 yılı Ocak-Eylül döneminde 1600 cc motor hacmine sahip otomobiller toplam pazarda yüzde 89 ile en yüksek paya sahip. 1600-2000 cc aralığındaki otomobillerin pazar payı yüzde 9. Motor hacmi 2000 cc’nin üstü olan otomobillerin payı ise yüzde 2. Otomotivciler, lüks otoların 10 bin adetlik satışı olduğunu, ÖTV artışıyla cari açığın kapatılacağına inanmadıklarını söylüyorlar.

Otomobile zam geldi! Peki, hangilerine ve hangi marka ne kadar zam yapmak zorunda kaldı?

      Otomotiv markaları, 2.50 liraya dayanan euro nedeniyle otomobillere zam yapmak zorunda kaldı. Ağustos başı itibarıyla, 2011 model yılı araçlar yüzde 2 ile 5 arasında fiyat artışına uğradı. Markalar, 2012 model yılı otomobillerin fiyatlarını da önümüzdeki dönemde yeniden ayarlayacak.

     Dünya finans piyasalarında yaşanan dalgalanmaya paralel euronun 2.50 liraya dayanması üzerine otomotiv markaları zam yapmak zorunda kaldı. Şirketler dövizdeki yüzde 18’lik artış nedeniyle yılbaşından bu yana ortalama yüzde 8 oranında zam kararı almıştı.

Türk Lirası’yla satış gerçekleştiren şirketler, Ağustos ayı itibarıyla 2011 model yılı araçlara yüzde 2 ile 5 arasında zam yaptı. Ford, Renault, Citroen, Volvo, Toyota, Kia, Dacia, Nissan, Geely gibi markalar araçların fiyat etiketlerini değiştirdi. Opel, Doğuş Otomotiv markaları Volkswagen, Skoda, Honda, Seat, Mazda şimdilik beklemede kalmaya karar verdi. Mercedes, BMW, Audi gibi premium markalar ise yaklaşık 2.20 lirada sabit tuttukları döviz kurunu değiştirmek zorunda kaldı. Markalar 2012 model yılı için de yüzde 5’e varan oranda zam yapacak.

Peki hangi marka ne kadar zam yapmak zorunda kaldı?

-Renault ve Dacia, 2011 modellere yüzde 2-3 oranında zam yaparken, 2012 modellerde zam yüzde 5’leri buldu.

-Ford’un 2011 modelleri yüzde 3 zamlı satılıyor. Şirket, 2012 modellerin fiyatını yüzde 5 yükselteceğini bildirdi.

-Citroen zam oranını yüzde 3-4 arasında tuttu.

Yerli ürünleriyle 2012 model yılına geçen Hyundai Assan, fiyatlarda yüzde 2-3 artışa gitti.

-Volvo Türkiye, fiyatlarla yüzde 2-3 oynadı.

-Çelik Motor’un markaları Kia ve Geely modellerine yüzde 3’e varan zam geldi.

-Nissan Türkiye sadece Note ve X-Trail modellerinde yüzde 2’lik fiyat artışına gitti.

-Toyota Otomotiv, fiyat etiketlerini modellerine göre yüzde 1 ile 3 arasında yükseltti.

-Şu an beklemede olan Volkswagen Binek Araç, 2012 model yılına dönük yüzde 3-5 oranında zam yapmayı planlıyor. VW Ticari de Ağustos ortasına kadar kurun seviyesini izleyerek, zam yapıp yapmama kararını verecek.

-Skoda 2011 model araçlara zam uygulamazken, 2012 model yılında 3-5 oranında zam yapacağını açıkladı.

-Fiat’ın 2011 model yılı araçları zamlanmadı. 2012 model yılı araçlarda fiyat artışı yaklaşık yüzde 4 olacak.

    Önümüzdeki günlerdeki ekonomik gelişmlerin ve parametrelerin sıfır araba fiyatlarına etkisi tüketiciler tarafından  merakla bekleniyor. Şüphesiz finans çevrelerindeki olumlu havaların etkisiyle otomobil satışlarının artmasını da otomotiv şirketleri umut ediyor ve bekliyorlar. Çünkü bu şekilde devam ederse satış hedeflerine ulaşamıyacakları da aşikar.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Yorum yapılmış " Sıfır Araba Fiyatlarına zam geldi ! "

  1. yahya öner dedi ki:

    araba fiyatlarında indirimler bu aralar bayağı, değerlendirmek lazım aslında..

  2. Sıfır Araba Fiyatları dedi ki:

    Şu anki global ekonomik durum yalnızca Sıfır araba fiyatları’nı etkilemeyecek, dolar ve euro’nun ani artışı aynı zamanda petrol fiyatlarını da etkileyeceği için tüm ürün ve hizmet gruplarında yeni zamlar kapıda gibi görünüyor!

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap