Buradasınız : Ana Sayfa //Otomobil Dünyası//Araç Vergisi Nedir?

Araç Vergisi Nedir?

Motorlu taşıtlar vergisi olarak da bilinen araç vergisi sicile kayıtlı olan her aracın dahil olduğu bir uygulama olmak ile birlikte her bir araca ve aracın özelliklerine göre vergi miktarı değişiklik gösteriyor. Motorlu taşıt vergisi hakkında son dönemlerde yapılan yüksek artış oranlarının da konuşulduğu son dönemlerde her yıl vergi oranlarında değişiklikler görülüyor. Yani araç vergisinde ücretler her yıl aynı kalmıyor. Hükümet bu oranları Bütçe kanunu ile birlikte belirleyerek 1 Ocak itibari ile mali yılbaşında yürürlüğe koyuyor.

Arac Vergisi nedir

Motorlu taşıt vergisinde artış oranlarını hükümet belirliyor olsa da hangi aracın ne kadar ödemesi gerektiği konusunda belli bir kriter bulunuyor. Bu kriterler arasında aracın yaşı, silindir hacmi ve yaşı ilk sırada yer alıyor. Bunun yanı sıra model ve marka da önemli kriterlerden biridir. Binek araçlar ile otobüs ya da minibüs gibi toplu taşımada kullanılan araçlarda da vergide fiyat farklı bulunuyor. İnsan taşımacılığı yapan araçlarda koltuk sayısı dikkate alınırken yük taşımacılığı yapan kamyon gibi araçlarda da daha çok yük kapasitesi yani tonaj dikkate alınıyor. İşte tüm bu değerler bir potada eritilerek ortaya hangi aracın ne kadar motorlu taşıt vergisi ödeyeceği ortaya çıkıyor.

Motorlu taşıt vergisi ya da araç vergisi denince genellikle bu kapsama sadece karayolu taşımacılığında kullanılan araçlar gelse de aslında bu uygulama daha geniş bir alanı kapsıyor. Özellikle havayolu taşımacılığında kullanılan araçlar ile deniz yolculuğunda kullanılan ve motorlu olan araçlar da Motorlu Taşıt vergisine dahil olmaktadır.

Peki bu vergiler vaktinde ödenmez ise ne olur? Bu gibi durumlarda devler kademeli olarak sert tedbirler alıyor. Vergiler 2 taksit halinde ödendiği için ilk taksit ödenmediğinde 2. Taksitte tüm tutar birden alınıyor. 2. Taksitte ödenmez ise araç sahibin banka hesapları kilitleniyor. Araç vergisi hakkında detaylı bilgi edinmek için araştırma yaparken Generali web sitesi ile karşılaştım. Siteyi biraz incelediğimde konu ile ilgili pek çok detayın bulunduğunu fark ettim. Bunun yanı sıra site üzerinde gerekli bilgiler girilerek araç verginizin de ortalama ne kadar olacağını da öğrenebiliyorsunuz.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap