Buradasınız : Ana Sayfa //Merak Edilen Sorular//Aspartamsız Ne Demek?

Aspartamsız Ne Demek?

Aspartam Nedir? Aspartamsız Nasıl Oluyor?

Son günlerde Stick sakız reklamında vurgulan Aspartamsız ifadesi sizde de bizim gibi merak uyandırmış olabilir. Öncelikle aspartamsız tabirini anlayabilmek için aspartam nedir? Sorusunun cevabını aramayalım.

Aspartam nedir?

Besin değeri olmayan, enerji içermeyen tatlandıcılardır. (Sakkarin, aspartam, asesulfam potasyum (asesulfam-K), siklamat, alitam, sukraloz) gibi maddeler. Çay şekerine göre 200 kat daha tatlı bir maddeler olan bu tatlandırıcılar tüm dünya da şeker üretiminide alternatif oluyor ve bir kısmını gıda sektöründe önemli bir açığı kapatıyor. Fakat tatlandırıcıların ana maddesini oluşturan aspartamın insan sağlığına zararlı olduğu ve kanserojen olduğu yönünde veriler araştırmalara konu olunca kullanılmama yönünde hareket edilmeye başlandı. İşte ürünlerinde aspartam kullanmayanlar üreticiler  bu nedenle Aspartamsız ifadesi kullanmaya başladılar.

E950 Acesulfame potassium (Acesulfame K) yüksek yoğunluklu, kalorisiz tatlandırıcı; sekerden yaklasik olarak 200 kat daha fazla tatlandırır; 1967’de Hoechst AG tarafından keşfedildi; marka olarak “Sunett” ismiyle anılır; fırınlanmış yiyecekler, dondurulmuş tatlılar, şekerlemeler, mandıra ürünleri, pastalar, farmasotik olarak ağız hijyeni ve son zamanlarda içeceklerde kullanılmaktadır. Gıdalarda geniş bir kullanım için onaylanmamıştır. “The Center for Science in the Public Interest (CSPI)” yapay tatlandırıcılar aspartam, sakarin ve asesülfam potasyumu “en kötü 10 katkı” listesine dahil etmiştir. Bu üç tatlandırıcının da hayvanlarda kansere neden olduğu tespit edilmiştir ve kanser riskinizi arttırabilir

E951 Aspartame suni tatlandırıcı, çok fazla yan etkisi var, bazıları aspartama karşı alerji duyar, bu insanlarda migren en önemli reaksiyondur.

Aspartamsız

Aspartam

7 Stick – Aspartamsız Sakız Reklamı

http://youtu.be/z4hw7HiV5vs http://youtu.be/VYIokg2p7WQ

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap