Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Atak Projesinde Son Durum Mayıs 2012

Atak Projesinde Son Durum Mayıs 2012

ATAK helikopter projesinde Son Durum

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, yerli savaş helikopteri projesi ATAK’ın sonuç denemelerinin yapıldığını söyledi.

Projenin son safhalarında olunduğunu kaydeden Savunma Sanayii Müsteşarı :
“Bu sene ilk 4 helikopteri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edeceğiz. Ondan sonra da üretim hattı, toplam 60’a yakın helikopteri üretecek. Silahlı kuvvetlerimiz için başarılı bir helikopter olacak. Çok etkin bir hava aracı. Uluslararası piyasada da çok rekabetçi bir ürün olacak. Bunu da görüyoruz. Yurt dışı satışları da olabilecek bir helikopterimiz olacak. Şu anda uçuş ve atış denemeleri yapılıyor.”

yerli savaş helikopteri projesi ATAK'ın

ATAK T-129

Etiketler: , , , , , , ,

9 Yorum yapılmış " Atak Projesinde Son Durum Mayıs 2012 "

 1. GİRESUN dedi ki:

  ATAK T129 SON NESİL HELİKOPTER FAKAT BİR APACHİNİN ÇOK GERİSİNDE.BÖYLE BİR PLARTFORMUN MERMİ KAPASİTESİ BİR APACHİNİN YARISI KADAR.300 MERMİ ÇOK AZ VE NEDEN 20MM LİK TOP.NEDEN 30 MM TOP KONMUYOR?MOTOR DAHA GÜÇLÜ TUTULUP TAŞIMA KAPASİTESİ ARTTIRILA BİLİR.YİNEDE YAPANLARIN ELLERİNE SAĞLIK.

  • brhm dedi ki:

   bu helikopteri apachiyle karşılaştırmak çok yanlış olur.Konseptleri ve klasmanları farklıdır.Apachi antiterrör konseptli olarak kullanılsa da gercekte cephe savaşında ve tanklara karşı etkin olmak üzere dizayn edilmiştir.Amerika deniz piyadelerinin cobra tercihde bu sebeptendir.Ordunun t129 tercihinde bulunmadan önce yine apachi değil cobra isteğinde bulunması da bu sebeptendir.Aynı şekilde 20mm top tercihide konseptle alakalıdır.Bu helikopterdeki motorlar amerikan komanci helikopteri için geliştirilen idame masrafı daha düşük daha az yakıt tüketen ve ağırlık güç dengesi çok iyi olan kendini kanıtlamış motorlardır.Eğer helikopterin performans değerlerine bakarsanız bu bariz belli olmaktadır.

   • karakurt dedi ki:

    atak güzel helikopter ama neden italyada üretiliyor ve neden türkiyede fabrikası yok, ve fabrikası olmayan bir helikoptere nasıl milli üretim diyebiliyoruz

    • free dedi ki:

     fabrikası Tusas tır. milli denmesindeki en önemli etken yazılım ve silahlardır. zaten dünyada 2ya da 3 ülke kendi uçak ve helikopter motorunu yapabiliyor.

 2. A.KURT dedi ki:

  bazı arkadaşların meslekleri sanki uçak mühendisi veya helikopter pilotuymuş gibi salakça yorum yapmışlar.10 sene önceki samsung cep telefonunu hatırlayın ve şu anki durumunu.Arkadaşlar bir yerden başlamak lazım dünyada hiçbir silahlı heli adam gibi bir muhabereye girmedi ırakta gördük apachiyi bir köylü mavzerle düşürdü.kesinlikle devam edilmeli
  teknoloji bir buluş değil bilgi ve tecrübenin özümsenmesidir

 3. MÜNİR dedi ki:

  Tarihte ordunun temelini atan bir millet olarak, şanlı Türk ordusuna, bir ordunun ihtiyaç duyabileceği her türde silahı yine sadece ve sadece şanlı Türk milletinin el emeği ve beyin gücü ile üretilen, yüksek teknoloji ürünü dosta güven düşmana korku veren savaş teçhizatını kullanması yakışır.

  • Mustafa Kemal dedi ki:

   başörtüsü türban nolacak bırakın bunları bunlar bizim neyimize…yapmayın yerli üretim mi?deneme uçuşu nerede yapılıyo (İtalyan Agusto firması)

 4. semih yıldırım dedi ki:

  bir helikopterle hiç bir şey elde edilemez ordumuz cok hantal

 5. umut dedi ki:

  helikopter güzel önemli olan bunu devam ettirmek ben türk mühendisleri teprik ediyorum sayın başbakanımızıda keşke şu arabalarda erken tarihte çıksa tüm millet bu arabaları ve savaş uçak ve helikopterlerini bekliyor saygılarımla helal olsun diyorum allah yolumuzu açık etsin

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap