Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//Atılgan ve Zıpkın Stinger Füzeleri

Atılgan ve Zıpkın Stinger Füzeleri

Türkiye’nin ilk milli hava savunma sistemi olan Kaideye monteli Stinger füzelerinin teslimatları tamamlandı. ASELSAN‘ın geliştirdiği sistem sayesinde Stinger füzeleri, monte edildiği araç hareket halindeyken de tam isabetle atış yapabiliyor.

Bugüne kadar yapılan tüm deneme atışlarında tam isabet kaydeden Stinger sistemi Suriye ile yaşanan jet krizinin hemen ardından projesi tamamlandı. Son beş Stinger füzesi fırlatma rampası da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ASELSAN tarafından teslim edildi.

Atılgan ve Zıpkın Stinger Füzeleri

Atılgan ve Zıpkın Stinger Füzeleri

Başbakan Erdoğan açıkladı: “Suriye artık gayrıresmi düşman ve angajman kuralları değiştirildi.” Yani artık Türk hava sahasını ihlal eden suriye uçakları vurulabilir. İşte Kaideye monteli Stinger füze  sistemi, böyle bir ihlal halinde devreye girebilir.

Ama Stinger füzelerinin menzili 6-7 kilometre. Sistemin iki çeşidi var. Atılgan ve Zıpkın. Zıpkın, sabit tesislerin ve askeri birliklerin korunması için geliştirildi.

Atılgan ise, hareket halindeki zırhlı birliklerin havadan gelecek saldırılarda en güçlü kalkanı. Monte edildiği zırhlı ve paletli aracın durmasına gerek kalmadan ateş edebiliyor.

Sistem, radar ve gözle görülebilir hedeflere karşı da üzerindeki kamera sayesinde hedefe kitlenerek çalışıyor. Sistemin kullanılabilmesi için gün ışığı da şart değil. Gece koşullarında da hedefini tam isabetle buluyor.

Sistem şimdilik daha çok iç güvenlikte kullanılacak. ASELSAN bu sistemden Hollanda Kraliyet Ordusu için de 18 adet üreterek teslimatını tamamladı.

CNNTÜRK

Gaziantep 5’inci Mekanize Zırhlı Tugayı General Ataman Kışlası’ndan Kilis’e sevk edilen Atılgan ve Zıpkın modeli Stinger füzeleri Suriye sınırına yerleştirildi ve namluları komşu ülkeye çevrildi.

(DHA) — Adana 6’ıncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı ile Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş’in de dün ziyaret edip inceleme yaptığı sınır bölgesine Gaziantep ve İskenderun’daki 39’uncu Mekanize Tugay Komutanlığı’ndan sevk edilen askeri araçlar ve Stinger füzeleri yerleştirilmeye başlandı.

Generallerin inceleme yaptığı 2’inci Hudut Taburu’na bağlı Öncüpınar Sınır Karakolu’na yerleştirilen Stinger füzesinin de namlusunun Suriye’ye çevrilmesi dikkat çekti.

Geçtiğimiz aylarda Suriye ordusu da muhaliflere karşı başlattıkları operasyonlar çerçevesinde Türkiye sınırına yakın bölgelere askeri araç, tank ve uçak savar ile teskin nişancıları yerleştirmişti.

“Savaş istemiyoruz”

Türkiye’nin de sınıra birliktik kaydırması ve füze ve uçak savar bataryalarını Suriye’yi hedef alacak şekilde yerleştirmesi Kilislileri de tedirgin etti.

Gelişmelerin kendilerini endişelendirdiğini belirten Kilisliler, “Türkiye sınıra yığınak yapmaya başladı. Suriye de daha önceden muhaliflere karşı yığınak yapmıştı. Sınırda muhalifler ile Suriye ordusu arasında çatışmalar çıkıyor. Tarlamıza girmeye korkuyoruz. Biz savaş istemiyoruz” diye konuştu.

Etiketler: , , ,

1 Yorum yapılmış " Atılgan ve Zıpkın Stinger Füzeleri "

  1. mehmet yılmaz dedi ki:

    bu füzeler omuzdan atmak için küçük tasarlanmış madem araç üstünden atılacak boyu menzili uzatılıp 12-16 km ye çıkarılırsa sınırda uçak helikopter ve füzelere karşı duvar oluşturulabilir.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap