Buradasınız : Ana Sayfa //Lüzumlu Bilgiler//Bahçe ve Balkon Güllerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bahçe ve Balkon Güllerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Güllerin Bakımı ve İlaçlanması

İlkbaharın gelmesiyle bahçeler ve balkonlarımız yeniden renklenecek. Ancak balkon ve bahçelerimizi yeniden canlandıracak bitkilerin bakımı,  gübrelenmesi, budanması, toprağının değiştirilmesi gibi bir çok yapılması gereken tatlı uğraş bizi bekliyor olacak. Zira gerekli bakım ve işlemlerin yapıldığı çiçekler yaza güçlü ve çiçek dolu girebilecekler. Bahçe ve balkon  bitkilerinin en sevileni aynı zamanda aşkın ve sevginin simgesi olan Gül gelmektedir. Bir çok evde ya da peyzaj alanlarında en çok tercih edilen gül aslen bir bahçe bitkisidir. Güneşli ve havadar mekanlarda uygun bakımla saksıda dahil (Gül gölgeli ve kuytu yerlerde iyi gelişemez.) rahatlıkla yetiştirilebilir.

Bahçede ve Saksıda Gül Yetiştirilmesi, Gül Bakımı

Gül bakımında en başta şu iki şeyin çok büyük önem taşır: Birincisi, budamadır. (Ancak her gül çeşidi başka usul budama gerektirir. Videomuz da gül budama ile ilgili genel esasları bulabilirsiniz.)

Gül Toprağı Nasıl Olmalı?

Güllerin en sevdiği toprak hem killi hem kumlu ve demir açısından zengin kırmızı topraktır. Çok kireçli, çok kumlu, fazla ağır killi, aşırı humuslu, aşırı asitli toprakları sevmeyen gül bitkisi hiçbir konuda aşırılığı olmayan her türlü toprakta sorunsuz gelişebilir.

Güllerin Gübrelenmesi

Güller sürekli besin kaynağına ihtiyacı olan bitkilerdir. Doğal gübrelerden en iyisi sığır, koyun ve keçi gübreleridir. İlkbahar başında ve yaz başında olmak üzere iki defa: Toprağı derinden çapalayıp mümkün oldukça bol gübre karıştırın. Sonbahar döneminde ise gübrelemede dikkat edilecek husus gübrenin gülün çevresini tamamen örtmesidir. Bu sayede gül kış boyu besinini sürekli alabilecek ve örtülmüş bu gübre sayesinde kökleri soğuktan korunmuş bir şekilde rahatça atlatabilir.

Gül Hastalıkları, Gül Zararlıları, Gül Bitleri, Gül Böcekleri

Gül Hastalıkları, Gül Zararlıları, Gül Bitleri, Gül Böcekleri

Güllerin Sulanması

Güller bitki yapısı olarak dayanıklı olması nedeniyle her ne kadar sulamada ki aksaklıklar ve eksiklikler nedeni ile hemen solup kurumasalar da eksik sulamada güller gelişme göstermeyip tomurcuklanmazlar ve kendilerini korumaya alırlar. Ancak bu durum genç fideler için geçerli olmamakla birlikte fidelerde ki su eksikliği bitkiyi bir müddet sonra soldurur ve sonrada kurutur. Not:Sulama işleminde gülün dibinde su biriktirmemek gerekir. (Az ve sık sık su vermek gül için uygun değildir. Hafta da hava duruma ve neme göre 1 veya 2 kez bolca su vermek gereklidir. Sadece toprağını ıslatmak yeterli değildir. İlk sulamadan sonra gözlemlerinize ve toprağın drenajına göre bir kez daha su vermek gerekebilir.)

Saksıda Gül Yetiştirmesi

Toprak suyu çok iyi süzdürür nitelikte olmalı. Üst yüzey elinize yapışmadan ufalanacak kadar ıslaklığını yitirdikçe sulamalısınız. Saksı olarak mutlaka mümkün olduğunca büyük ve eski tip çömlek saksı kullanmalı. Çünkü gülleri çok güneşli yerlerde, yaz-kış dışarıda açık havada tutulmalıdır. Çömlek saksı gülün toprağını ve köklerini yazın şiddetli ısınmalardan, kışın şiddetli donmalardan korumada büyük öneme haiz olur.

Gül Hastalıkları, Gül Zararlıları, Gül Bitleri, Gül Böcekleri

Gül Hastalıkları, Gül Zararlıları, Gül Bitleri, Gül Böcekleri

Güller gerekli koşullar sağlandığında esintisi bol ve günde en az 5-6 saat direkt güneş alan yerlerde yetiştirildiğinde. çok fazla hastalık veya zararlıya maruz kalmazlar. Ancak uygun şartları taşımayan yerlerde yetiştirilmeye çalışılan güllerde her türlü hastalık ve bit,mantar, böcek gibi zararlı baş gösterebilir. Güçlü esintiler almayan yerlerde, sabaha karşı veya akşamları otomatik sulama yapılan yerlerde mildiyö, pas, külleme hastalıkları oldukça sık gözlemlenebilir.(Kapalı alanlar ve cam mekanlı alanarda örümcek bitleri en büyük zararı verirler hemen akabinde pas hastalığı ortaya çıkar. Güllerin yeri sürekli esintilere, rüzgarlara ne kadar açıksa o derecede sağlıklı olur. Aksi takdirde yapraklarında her türlü mantar hastalığı olur. Yaprak bitleri de rüzgarsız ortamlarda daha iyi tutunurlar ve süratle çoğalırlar. Bitlerin yapraklara zarar vermesini mantar hastalıkları takip eder.)

Güllerin Böceklenmesi ve Bitlenmesi Nasıl Önlenir?

1- Biberden ilaç
Akşamleyin, 1 litre kaynar suya 3 çorba kaşığı kırmızı pul biber karıştırın kendiliğinden soğumaya bırakın. Sabaha kadar beklettikten sonra sabahleyin 1 çorba kaşığı arap sabununu biberli suda eritin. Bir saat bekledikten sonra amerikan bezinde süzün. Biberli, arapsabunlu suyu amerikan bezinde süzüp şişeye doldurun. Bitirene kadar buzdolabında saklamalısınız. İlacı bitkilerin üzerlerine sabahleyin erken saatte püskürtün. Ya da öğleden sonra güneş alan yerlerde sabah öğle arası, sadece sabah güneşi alan yerlerde ise öğleden hemen sonra fısfıslayın. Akşam ilaç fısfıslamak sonucunda akşam serinine kalan ıslaklık mantar hastalıklarına yol açabilir.

2- Tütünden ilaç
Sigara tütünü ile(tütüncülerden en ucuz tütün alabilirsiniz) Ölçü şöyle: Bir litre kaynar suya 4 (veya 5) yemek kaşığı tütünü karıştırın. Su iyice soğuyana kadar bekleyin. Sonra tekrar karıştırıp birkaç saat daha bekleyin. Sonra amerikan bezinde süzüp şişeye doldurun. Bununla böceklerin üzerine ilaç yapın.

izlesene.com/iz/e-fidancim | Videoya Git

Etiketler: , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap