Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri//Bankada Unutulan Paraları Sorgulama

Bankada Unutulan Paraları Sorgulama

Zaman aşımı için son tarih 15 Haziran 2017.

Hadi canım bankada param olacak birde bankada unutacam diyenler olabilir ama gerçekten çok küçük meblağlardan akıl almayacak meblağlara kadar çeşitli nedenler ile bankalarda 10 yıldır işlem görmeyen ve aranmayan hesaplar var. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na göre, bankalarda mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibince, en son işlem tarihinden itibaren 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi bulunuyor. Zaman aşımına uğrayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet için aşağıdaki linkten sorgulama yapabilirsiniz.

5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi ve herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi oluyor. Yaptıkları aramada zaman aşımına uğramış hesapları olduğunu öğrenenler, bu hesapları kapatabilmek için 15 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili banka şubelerine veya genel müdürlüklerine kimlik kartı ile başvurabilecek. Yani Zaman aşımı için son tarih 15 Haziran 2017. Peki bu hesaplara işlem yapılmazsa ne oluyor sorusunun cevabıda: Zaman aşımına uğrayan hesaplar, gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı sigorta Fonu’na (TMSF) devredilecek.

Zaman aşımına uğrayan hesabınızın olup olmadığını, Mayıs 2017 sonuna kadar

www.zamanasimi.org/tbb

internet sitesindeki arama motorunu kullanarak kolayca öğrenebilirsiniz. İlgili sitede aradığınız ad-soyad ve güvenlik kodunu girip enter e bastığınızda size ya hesap bulunamadığı bilgisi yada isimler ve karşılarında eğer birden çoksa Örneğin Ali DEMİR gibi çok olabilecek bir isimde Doğum tarihi bilgisi veriliyor. Ayrıca hesaptaki para miktarı da belirtiliyor.

TMSF Telefon irtibat : (212) 340 20 00

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap