Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Başarı ve Motivasyon Taktikleri

Başarı ve Motivasyon Taktikleri

Başarılı ve mutlu olmak için olumlu motivasyondan  nasıl yararlanbiliriz ? Aşağıdaki ipuçları, kendi kendinizi motive etmenize ve bunu sürdürebilmenize yardımcı olması için pratik ve sonuca yönelik tavsiyelerdir. Bu ipuçlarını kullanırken;  her Pazartesi başlamaya niyetlenerek yada başlanılıp bir kaç günden öteye gidemez isek olumlu sonuçları elde etme şansımızda bir o kadar  azalır. Başlamak başarmanın yarısıdır ama sabırla,yılmadan ve inanarak yapacağımız her işin olumlu ve güzel bir dönüşü elbet olacaktır.Hedeflerinizin gerçekleşmesini engelleyecek en ölümcül şey, ertelemektir. Bu problemin üstesinden gelmenin en iyi yolu termin kullanmaktır. Hedef ve terminlerinizi de spesifikleştirin. Örneğin elimdeki projeyi 9 Aralık 20011’e kadar bitireceğim gibi… Termin önemli, ancak onun kadar önemli olan başka bir konu daha var ki, bu da başlama zamanının net olmasıdır. Hedefiniz için yola çıkarken, başlama tarihini ertelemeye yönelik pek çok nedeniniz olacaktır. Bunun üstesinden gelmek için, başlama tarihi belirleyin ve o tarihe sadık kalın.

GÜNE İYİ BAŞLAYIN Güne gülümseyerek başlayın. Felsefe olarak: Hayat kısa..! Ancak, bugün geriye kalan hayatınızın ilk günü olarak hareket etmeye çalışın ve bunu asla unutmayın.
SAĞLIKLI BESLENİN Vücudunuz ve motivasyonunuz için sağlıklı beslenin.Mutlu bir yaşam için, sağlıklı beslenme çok önemli olup iyi bir diyet belirliyerek ,vücut sisteminiz için gerekli olacak tüm besin, vitamin ve mineralleri alabilirsiniz. Ne demişler, “sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur”. Ha bu arada, sigara ve alkolden uzak durmayıda unutmayın:)
DÜZENLİ OLUN Temiz, düzenli ve iyi organize edilmiş bir ev, ofis ve hayat, motive edilmiş akıl için olmazsa olmaz niteliğindedir. Fiziksel dağınıklık, zihinsel dağınıklığa neden olur. Düzenli bir hayatınız olsun, böylece kendinizi her gün daha da zinde hissedeceksiniz. Örneğin, gece yatma, sabah kalkma saatiniz düzenli olsun.Bazı insanlara 6 saat uyku yeterken, bazıları için 8 saat gerekli olabilir. Yeterince uyuduğunuza emin oluncaya kadar uyuyun. Ancak, 8 saatten fazla olmamasına da dikkat edin. Düzenli ve yeterli bir uykuya sahip olmanın, hem vücudunuz hem de zihniniz açısından ne kadar yararlı olduğunuz göreceksiniz. Mutlaka kahvaltı edin ve sabah en az yarım saat yürüyüş yapın.

SAHİP OLDUĞUNUZ ŞEYLERİN DEĞERİNİ BİLİN Etrafınıza bakın ve sahip olduğunuz şeylerin değerlerinin farkına varın. Arkadaşlarınız, aileniz, kariyeriniz, eviniz yada başka herhangi bir şey. Bu bile başlı başına bir mutluluk kaynağıdır. Kötü şeylerin hayatımıza nasıl girdiğinin önemi yok, sahip olduğunuz şeylerşeyler için şükredin. Farklı bir ba .kış açısıyla bakın ve hayatınızdaki güzel şeylerin tadınıçıkarın.
KENDİNİZİ EĞİTİN Hedef ya da hayaliniz ile ilgili her şeyi öğrenin, okuyun, konuşun, dinleyin ve deneyin. Eğer bir yazar olmak istiyorsanız, ders alın, kitaplar okuyun, yazın, diğer yazarlar ile konuşun, atölye çalışmalarına katılın.En iyi öğrenme yöntemi, öğretmektir. Çocuklarınızın motive olmalarına, arkadaşlarınızın daha etkili hedefler belirlemelerine, eşinizin kişisel hayallerine ulaşmasına yardımcı olun. Onlara yardımcı olduğunuz zamanlarda, aslında kendinize de yardım ediyor olacaksınız.Özellikle çocuklar ile zaman geçirmek size perspektif kazandıracaktır. İşteki yada özel hayatınızdaki sıkıntı yada endişeler, çocuklarınız ile oynadığınızda eriyip gider. Çocuklar her şeye basit yollu bakarlar ve bunu öğrenmek bile bizim için kar sayılır. Etrafınızdaki dünya hakkında sürekli öğrenmeye devam edin ve asla durmayın. Sizi ilgilendiren şeyler hakkında okuyun, dinleyin ve öğrenin. Mesela, sorulan bir soruya “bilmiyorum” demenin tadını çıkarın, sonra hemen öğrenin. Meraklı olun. Unutmayın, merak ilmin hocasıdır.


BÜYÜK DÜŞÜNÜN Geleceğiniz ile ilgili büyük düşünmekten korkmayın. Bu, kısa süreli başarısızlıklarınıza katlanmanızı kolaylaştıracaktır. Engeller, sizi durduramayacaktır. Çünkü, sizin gözleriniz büyük hedefe kilitlenmiş olacaktır. Uzun bir zamandan sonra sevdiğinize kavuşacağınızı düşünün, onu tren garından almaya giderken, bardaktan boşanırcasına yağan, sizi sırılsıklam eden yağmur, rahatsız eder mi?
ULAŞILABİLİR HEDEFLER BELİRLEYİN Ulaşamayacağınız hedefler belirlemek, sununda, sizde hayal kırıklığı, kızgınlık ve özgüven sarsılması yaratır. Hedefleriniz ulaşılabilir olduğu kadarıyla zor ve mantıklıda olmalıdır.

KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN Kendiniz için ödüller belirleyin. Hedefinize ulaştığınızda yada küçük de olsa bir adım attığınızda kendinizi ödüllendirin ve bunu kutlayın. Çok çalıştınız ve bunu hak ettiniz. Ailenizle dışarıda yemek yiyin, kısa bir seyahate çıkın yada sizi mutlu edecek başka şeyler yapın.

HER ZAMAN MUTLU OLMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ Bazen, kendinizi kötü hissetmenizin hiçbir kötü yanı yok. Her zaman, dışadönük, heyecanlı, enerji dolu olmak zorunda değilsiniz. Bir şeylerin yolunda gitmediği, kendinizi iyi hissetmediğiniz günler olacaktır. Dert etmeyin, problemler geçer.

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap