Buradasınız : Ana Sayfa //Moda//Bayanların Elbise Seçimi Yaparken Dikkat Ettiği Hususlar

Bayanların Elbise Seçimi Yaparken Dikkat Ettiği Hususlar

Tesettürlü bayanlar için en çok tercih edilen kıyafetlerden olan salaş elbiseler hem dış kıyafeti hem de günlük kıyafet olarak kullanılmaktadır. Bir çok bayan için salaş kıyafetlerin değeri bu elbiseler ile kullanılacak olan aksesuar seçiminin de kolay bir şekilde yapılması ile birlikte daha şık bir kombin oluşturulduğundan dolayı tercih edilmektedir. Tesettür giyim hususunda çok da seçeneği olmadığını düşünen bayanlar artık yanılmaktadır. Çünkü moda artık tesettür giyime de sıçramış ve bir çok tesettür elbise modeli bu sayede piyasaya sürülmüştür. Çok eski zamanlarda salaş elbiselerin bile kısıntılı bir şekilde piyasaya sürüldüğü ve tesettürlü bayanların neredeyse tek tip kıyafetlere kaldığı görülürdü. Fakat son zamanlarda modacıların el attığı tesettür kıyafetleri hem renklendi hem de çok fazlaca çeşitlendi. Günlük olarak giyilen kıyafetlerin yanında, özel toplantı kıyafetleri, abiye kıyafetler, abiye tunikler, abiye elbiseler ve bir çok gün içinde kullanabilecek salaş ama tesettüre uygun elbiselerin tasarımları yapılarak tesettürlü bayanlara sunuldu.

tesettur modelleri

Günümüzde bir çok bayanın elbise seçimi yaparken günlük kıyafetlerini değil de dış mekanlarda giymeyi kendisine kural ettiği pardösü ve mantoların kışlık olarak feracelerin de yazlık olarak kullanım yapıldığı görülmektedir. Bir çok kişi için bu elbiselerin tesettür elbiseleri gibi kullanılmasının yanı sıra başörtü tarzları da bir çok kişinin artık değişikliğe uğramış yani çok fazla çeşitte başörtü tipi ülkemizde tesettürlü bayanlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Tesettürlü olan bayanların kullanmış olduğu başörtülerin başında öncelikli olarak şal başörtüler gelmektedir. Daha önceleri bu şal başörtüler çok fazla rağbet görmez çoğu kişi tarafından namaz örtüsü olarak görülürdü. Fakat son zamanlarda tüm bayanların şal başörtü kullanmaya başlaması neredeyse herkese bu başörtüleri sevdirerek kullanmalarına sebep oldu.

Şal Başörtüsü Seçimi

Tesettür elbise denildiğinde bayanların çok fazla zorlandığı aynı renklere uygun olan başörtü seçimi artık şal başörtüler ile daha kolay kullanma ve daha rahat renk seçebilme olanaklarını sağlıyor. Genellikle sade renklerden oluşan şal başörtüler hem kumaşları hem de daha değişik yapısı ile çoğu tesettürlü bayan tarafından kullanıma daha uygun olarak görülüyor.  Günümüzde tesettür anlayışı aslında bayandan bayana değişim gösteriyor. Fakat yine de burada bahsetmek istediğimizde tesettür bayanların tüm bedenlerini beden hatları hiçbir şekilde belli olmayacak şekilde örtmeleridir diyebiliriz. Aslında bu açıklamadan sonra bayanların salaş elbiseler salaş feraceler ve bohem tarzı etek pantolon gibi kıyafetleri seçmeleri normal gibi görünse de aslında bu kıyafetleri bile son zamanlarda modacıların tesettür kıyafetlerine el atması sebebi ile bayanlar kendilerine yakıştırıyor.

Tesettürlü bayanların günlük kıyafetleri ile birlikte kullanmış oldukları şal başörtüler her renkten piyasada mevcut iken bu şal başörtülerin kumaşları ve desenleri de her tür elbiseye uydurulabiliyor. Mesela abiye kıyafet üzerine taşlı ve pullu olan şallardan tutun sadece örtü olarak kullanılmak için sade ve siyah ile beyaz renklerde şal başörtüler de bayanlar tarafından bir hayli fazla kullanılıyor. Kahverengi, mavi, sarı, pembe, mor, bordo rengi, haki yeşil, siyah ve krem rengi şal başörtülerin en fazla kullanılan renklerinden olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bu şal başörtüler bayanlar tarafından aynı çanta ve ayakkabı hususunda bir kıyafete kombin yapar gibi seçimi yapılması gerekiyor. Çünkü seçim yaparken bir kıyafetin üzerine güzel bir şal başörtünün seçilmesi bir kıyafetin tamamlanmasını ve daha şık görünmek için bu şal başörtünün de çok güzel bir şekilde kullanılır olmasına da gerek kılıyor. Şal başörtü seçimi kıyafetlere göre yapılması gerekiyor.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap