Buradasınız : Ana Sayfa //Merak Edilen Sorular//Baz istasyonu nasıl ve nereye şikayet edilir?

Baz istasyonu nasıl ve nereye şikayet edilir?

Hızla gelişen teknoloji ile birlikte ona her an ulaşmak ve elimizin altında tutmak ve sağlığımız arasında garip bir çelişki altında kalıyoruz. Çünkü teknolojiye her an her yerde ulaşabilmek için Cep telefonu, internet vb. bunları destekleyecek alt yapı yada üst yapı unsurları her yerde karşımıza çıkabiliyor. Belkide çirkin görüntüleri ve kulaktan dolma duyduğumuz korkutucu zararları ile birlikte bizi en çok endişelendiren Baz İstasyonları oluyor. Kapsama alanlarını artırmak insanlarının ulaşmasını sağlamak adına şirketler tarafından mantar gibi dikilen bu baz istasyonlarını her yerde görmek mümkün.

İşte bir çoklarımızı rahatsız eden özellikle de komşu binalarda evimizin dibinde gördüğümüz bu baz istasyonları için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan açıklama geldi. Bakan, 4 Kasım 2013’ten itibaren itibaren en yakın baz istasyonunun elektromanyetik alan ölçüm değerinin e-Devlet üzerinden görülebileceğini bildirdi.

Bu uygulama sayesinde eskiden ölçüm değeri için müracaat ve ölçüm için gereken zaman kaybı ortadan kalkacak ve yasal sınırların üzerinde olan baz istasyonlarını kolayca şikayet edebileceksiniz.

Peki Baz İstasyonları için Yasal Değerler Nedir?

Telekomünikasyon Kurumu tarafından 12.7.2001 tarihli resmi gazate de yayınlanan “10 KHz-60 GHz Frekans Bandında Çalışan Sabit Telekomünikasyon Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddeti Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Ölçüm yöntemleri ve Denetlenmesi Hakkında Yönetmelik” ile Türkiye’de geçerli olan sınır değerleri belirlenmiştir. Bu yönetmelikte yer alan sınır değerlerin belirlenmesinde ICNIRP Kılavuzu’nda yer alan sınır değerler esas olarak alınmış olup, buna ek olarak her baz istasyonu için ayrıca sınırlama getirilmiştir. Buna göre tek bir cihaz için 400-2000 MHz frekans bandında genel yaşam alanları için Telekomünikasyon  Kurumu’nun yönetmeliğinde yer alan sınır değerler, elektrik alan şiddeti için 0,341f 1/2 V/m (f = frekans (MHz)), manyetik alan şiddeti için 0,0009f 1/2 A/m ve güç yoğunluğu için f/3200 W/m2 ifadeleriyle verilmiştir. Verilen sınır değerler altı dakikalık ölçüm sonucunda elde edilecek ortalama değerler içindir. Bu ifadeler kullanılarak Türkiye’de 900 MHz ve 1800 MHz’de kontrolsüz etkilenme için uyulması gereken sınır değerler Tablo 2’te verilmiştir.

Baz istasyonu nasıl ve nereye şikayet edilir?

 

Yakınımızdaki baz istasyonun kaldırılmasını istiyorum. Şikayetimi nereye yapmalıyım?

Baz istasyonu hakkında şikayetler Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu Tüketici Şikayetleri Merkezine, posta, e-posta, faks ile yapılmalıdır. Haberleşmenin sağlanabilmesi amacıyla söz konusu cihazların bulunduğu yerden kaldırılmasının talep edilmesi yerine, Yönetmeliğe uygun faaliyet edip etmediğine veya Güvenlik Sertifikası alıp almadığına veya ölçümü yapılıp yapılmadığına dair başvuru yapılması daha uygun olacaktır. Bunun için gerekli müracaatlar cihazın kullanıldığı yere göre ilgili Bölge Müdürlüklerimize yapılabilir. İllere göre Bölge Müdürlüklerimizin dağılımı ise yine  Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu Tüketici  internet sayfasında bulunmaktadır.

Baz İstasyonu Şikayet Dilekçesi Örneği

Baz istasyonları için şikayet dilekçeleri, aşağıdaki örnek formatta yazılmalıdır; her bir birey ayrı ayrı dilekçe yazıp, toplu olarak aynı anda dilekçelerini vermeli, dilekçenin işlem aşamalarını sıklıkla takip ederek etkin sonuç almak için baskı oluşturmalıdır.. Ayrıca Beyaz Masa gibi hizmetler ve de belediyelerin şikayet e-posta adreslerine de mail atılmalıdır.

Gerek belediye, gerek muhtarlık ve kaymakamlık yetkililerine dilekçenizi iletme esnasında, taleplerinizi sözlü olarak ve üzerine basa basa vurgulamalı, “Komşuluk Hukuku Kanunu” ndan kaynaklanan yasal haklarınızın saklı olduğunu, bu yöntem ile mahkemeye gitmeniz durumunda emsal Yargıtay Kararları’nı da dayanak göstererek sistemi tahliye ettirebileceğinizi ama öncelikle kamu kurumlarının görevini yerine getirmelerini bekleyeceğinizi ifade etmelisiniz.

Bu dilekçenin bir örneğini Kaymakamlık ve Muhtarlığa ya da iletmek istediğiniz kuruma olarak kullanabilirsiniz.

………………………. BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA

Tarih: …/…./2012

Konu: GSM Baz İstasyonu Şikayeti

Baz İstasyonu Adresi: ……………….. Mh. ……………. Cd. ………………. Sk. …………… Apt. No: …..

Şikayet Sahibi / Sahipleri: ………… (Not: Her bir şikayetçi için Ad Soyad ve TC Kimlik No ve irtibat telefonu yazılmalıdır)

Şikayetimizin, Anayasa ile güvence altına alınmış olan “Sağlıklı Yaşama Hakkı” “İnsan Hakları” çerçevesinde değerlendirilerek, elektromanyetik radyasyon yayarak sağlığımızı tehdit eden, imara ve şehir estetiğine aykırı inşa edilen Mahallemizde kurulu / kurulmakta olan gsm baz istasyonunun, faaliyetlerinin / montajının tedbiren durdurulmasını, sağlığa uygunluğunun, şikayete maruz taşınmaz sahibi ve/veya gsm operatörüne bildirilmeksizin, tarafsız bir bilirkişi tarafından görevlileriniz nezaretinde denetlenmesini, istasyonun EMR (elektromanyetik radyasyon ) ölçümünün gsm sektörüne hizmet vermeyen tarafsız kişi veya kuruluşlar tarafından yapılmasının sağlanmasını, bunun yanında mevcut taşınmazın ve de istasyona ait eklentilerin imar kanunlarına uygunluğunun sorgulanmasını, sistemin montajı ile beraber, taşınmaz üzerine konulan yükün statik hesaplara uygunluğunun kontrolünü saygılarımla arz ederim.

Ad – SOYAD

Tarih

İmza

Etiketler: , , ,

7 Yorum yapılmış " Baz istasyonu nasıl ve nereye şikayet edilir? "

 1. Ayşe dedi ki:

  Üniversite yurdunun çatısında baz istasyonu var Kıbrıs ta ilim yayma cemiyeti yurdu nasıl kaldırabilir bilgi verin

 2. Mustafa öcalır dedi ki:

  Konya tatlıcak asvalt şantiyesinde telefon ve internet çok zayıf vodafon hattını kullanıyom memnun degilim gerekenin yapılmasını arz ederim

 3. Emre turan dedi ki:

  Internet. Çekimden şikayetçiyim. Gerekenin. Yapılmasını. Arz ederim

 4. Emre turan dedi ki:

  Konya kadınhanı şahören. Köyünde. İnternet. Çekim yok ve baz istasyonundan yaralanmak hakkımız Değil mi

 5. ömer dedi ki:

  Bizim ardahan merkez çeğilli köyünde baz istasyonu yok kurulmasını istiyoruz bizim köyde internet hiç çekmiyor

 6. yunus dedi ki:

  beni oluma hep vuruyor ve deli oluyor bundan dolayı mahkeme kadar sürünüçam

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap