Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri//Belediyede Çalışanlara 680 TL Zam!

Belediyede Çalışanlara 680 TL Zam!

Aylardır memura verilecek maaş zammı ülke gündeminden düşmüyordu. Dün bu saatlerde yılın ikinci altı aylık dilimine 1 ay kala, hakem heyeti memura verilecek zammı yüzde 4+4 şeklinde karara bağladı. Dünden bu yana memura verilen bu düşük zam oranları konuşulurken, yeni alınan bir haber herkesi şaşırttı. Habere göre belediye ve il özel idarede çalışan 110 bin çalışana yüzde 4+4’e ilave olarak 628 TL zam yapıldı. 4+4 ile birlikte 680 TL‘ye çıkan zam belediye ve il özel idarede çalışanlar için piyango niteliği taşıyor. Haberin ayrıntıları yazının devamında.

Belediyede Çalışanlara 680 TL ek zam

Belediyede Çalışanlara 680 TL ek zam

Belediyeler ve il özel idarelerinde çalışan 110 bin memura adeta piyango vurdu. Bem-Bir-Sen heyete girmeden sözleşme imzaladı. Böylece belediye ve il özel idarelere çalışanlarına aylık 628 lira sosyal denge zammı geldi. Memura yapılan 4+4’lük zamla bu para 680 liraya çıktı.

Milyonlarca memur bu yıl alacağı 60-70 liralık zam için aylardır mücadele verirken belediyelerle il özel idarelerinde çalışan 110 bin memura adeta piyango vurdu. Yetkili sendika olarak hizmet kolu görüşmelerine katılan Memur-Sen’e bağlı Bem-Bir-Sen, 11 sendika arasında toplu sözleşme imzalayan tek sendika oldu. Sendika, attığı imzayla Cumhuriyet tarihinde ilk hizmet kolu sözleşmesini imzalayan memur sendikası unvanını da elde etti.

ÇELİK VE TURBAY İMZALADI

Belediye ve Bem-Bir-Sen Başkanı Mürsel Turbay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Meclis’te imzaladığı sözleşme daha önce bazı belediyelerde uygulanan sosyal denge tazminatı, ikramiye ve fazla çalışma gibi haklarda ilerleme sağlanmış oldu.

İşte o sözleşmedeki ek zam ve ilave haklar:

YILDA İKİ İKRAMİYE VAR

* Bütçe gelirinin yüzde 10’undan fazla borcu olanlar hariç tüm belediye ve özel idareler çalıştırdıkları memurlara en yüksek devlet memurunun yüzde 100’ü oranında sosyal denge tazminatı ödeyecek.

* Her ay maaşla birlikte ödenecek bu tazminatın zamsız tutarı 628 lira. Memurlara yapılacak yüzdelik zamla birlikte bu rakam yaklaşık 680-700 liraya ulaşacak.

* Çalışanların yüzde 10’una (22 bin kişi) yılda iki kez ikramiye verilecek. Bu ikramiye büyük şehirlerdeki personele 2 bin 382 lira, diğerlerine ise 1654 lira olarak ödenecek. İkramiye performansa dayalı.

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ

* Fazla çalışma ücreti verilen belediyelerdeki nüfus sınırı 250 binden 200 bine düşürüldü. Böylece nüfusu 200 bin olan belediyelerde görev yapan zabıta ve itfaiye çalışanları da fazla çalışma ücreti alabilecekler.

SÖZLEŞMELİYE OTOMATİK ZAM

Sözleşmeli olan 17 bin 800 yerel yönetim çalışanın zam kararı belediye meclislerinden alındı, normal zam prosedürüne bağlandı. Artık otomatik verilecek zam 150 ile 300 lira arasında değişecek.

Etiketler: ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap