Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Beta Testi Nedir? Neden Beta Testi Yapılıyor?

Beta Testi Nedir? Neden Beta Testi Yapılıyor?

Hızlı Beta Testi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, aile, çocuk, kulak burun boğaz ve acil servis hekimlerine beta mikrobunu 5 dakikada saptayabilecekleri bir test temin ettiklerini belirterek, “Bu test sonucunda beta çıkarsa antibiyotik kullanmak lazım, değilse o zaman antibiyotik kullanmaya gerek yok.” açıklamasıyla özellikle çocuklu ailelerin akıllarında yüzlerce soru oluştu.  Elbette en başta Beta testi nedir? Beta mikrobu ne? Beta testi yaptırmak sakıncalı mı? Beta testinin yan etkisi var mıdır? Beta testi yaptırmak zorunlu mu? gibi sorular ön plana çıktı diyebiliriz.

Peki Beta mikrobu nedir ?

“Beta mikrobu” diye bilinen mikroorganizma boğazda iltihaplanma yapan bir çeşit bakteridir. Tıp dilinde A grubu beta hemolitik streptokok olarak adlandırılır. Bulaşıcıdır ve bazı ciddi komplikasyonlara yol açabildiği için halk arasında özel önem verilir. Özellikle çocuk ve genç erişkinlerde görülür. İnsanların bir arada bulunduğu okul, sinema salonu gibi kapalı ve havalanması yetersiz ortamlarda kolaylıkla bulunur. Damlacık enfeksiyonu denilen öksürük, hapşırık ve yakın konuşma ve öpme gibi yakın temas ile ve solunum yoluyla insandan insana çok kolay bulaşır.

Beta mikrobu varlığı nasıl anlaşılır ?
Boğaz ağrısı, yüksek ateş, yutma güçlüğü, iştahsızlık, halsizlik, karın ağrısı, bulantı ve kusma ilk belirtilerdir. Boğazda kızarıklık, bademciklerde şişme ve kızarıklık veya üzerinde plak denilen oluşumlar gözlenebilir. Çene altı bezelerinde şişme ve basmakla ağrı vardır. Eklemlerde ağrı ve hassasiyet olabilir. Hasta ateşli, halsizdir, bir şey yiyip içemez.

Beta Test

Beta Testi

 

Türkiye’de antibiyotiklerin çoğu zaman gereksiz biçimde kullanıldığı aşikar hal böyle olunca da gereksiz kullanım nedeniyle bakterilerin antibiyotiklere direnç göstermesi doğal sonuç oluyor. Dolayısıyla ihtiyaç duyan hekimlerimiz, hızlı beta testini hemen hastanın yanında gerçekleştirebilecek. Bu test sonucunda beta çıkarsa antibiyotik kullanmak lazım, değilse o zaman antibiyotik kullanmaya gerek yok. 

Antibiyotiği hastanın kendi başına değil, doktoruyla görüşerek kullanması gerekiyor ve yeni düzenleme ile bir boğaz enfeksiyonuyla ilgili antibiyotik yazılacaksa hekim bu testi yapması ve bu testin sonucuna göre antibiyotik verilmesi öngörülüyor.

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap