Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Bir Çocuğa Cep Telefonu Alma Yaşı Kaçtır?

Bir Çocuğa Cep Telefonu Alma Yaşı Kaçtır?

6 yaşındaki büyümüşte küçülmüş, akıl küpü oğlum başlıktaki soruyu hiç ummadığım bir şekilde ve zamanda sormama neden oldu. Birden panik oldum, ne cevap vereceğimi şaşırdım. Bildik kelime oyununu manevraları ile konudan sıyrılıp Bir Çocuğa Cep Telefonu Alma Yaşı Kaçtır? sorusuna cevap aramak için internete girip biraz araştırma yaptım. Benim gibi bu sorunun cevabını arayanlar içinde bulduklarımı sizlerle paylaştım.

Uzmanlar, çoğu ailenin tartıştığı bu soruya çeşitli yanıtlar veriyor.Psikologlar ve pediatrlar bilgisayarlardan cep telefonlarına, dijital aletlerin çocuklara zararlarını araştırırken, ebeveynler ise gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonları konusunda nasıl bir yol izleyeceklerine karar veremiyor.

Öncelikle sağlık için 15 yaş sınır gösterilirken çocuğun bilinçli kullanımı da uzmanlar tarafından  kriter olarak gösteriliyor.

ABD’de bulunan “Çocuk ve Teknoloji Merkezi” başkan yardımcısı Psikolog Cornelia Brunner, çocukların cep telefonu kullanım yaşının şartlara ve çocuğun olgunluk seviyesine göre değişim göstereceğini savunuyor. “Cep telefonu günümüzde çocuğun güvenliği için gerekli, o yüzden çocuklar cep telefonu kullanmasın diyemeyiz” diyen Brunner önemli olanın çocuğun telefonunu nasıl kullandığını kontrol altında tutmak olduğunu dile getirdi.
Araştırmalar çocukların dijital aletler yüzünden yüz yüze iletişim kabiliyetlerini kaybettiklerini ve derslerde başarılarının düştüğünü ortaya koyarken endişelenen ailelere, uzmanlar “filtre programlarını” kullanmalarını öneriyorlar. Cep telefonundan ziyade akıllı telefonların daha tehlikeli olduğunu belirten Brunner de ebeveynlerin çocuğa verecekleri bir eğitimle ve filtre programları ile her şeyin yapılabildiği akıllı telefon zararının da en aza indirgenebileceğini dile getiriyor.

Bu soruların cevapları sizi sorunun cevabına ulaştırabilir.

1. Çocuğunuz okuldayken cep telefonunu kullanmayacak kadar olgun mu?
2. Çocuğunuz bir telefonunun hayatında yaratabileceği yan etkilere karşı koyabilecek kadar güçlü mü?
3. Cep telefonundan sonra çocuğunuzun sizinle yüz yüze iletişiminde azalma oldu mu?

 Çocukların Cep Telefonu Kullanması ile Uzman Tavsiye ve Görüşleri

15 YAŞIN ALTINI DAHA ÇOK ETKİLİYOR
PROF. DR. CENGİZ KUDAY (Florence Nightingale Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi): “İki yıl önce cep telefonlarının çocuklarda daha etkili olduğu MR görüntüleri ile ispatlandı. Telefon konuşmalarının çocuklarda korteksi daha fazla etkilediği bu çalışma ile resimlendi. Yani cep telefonları buna göre 15 yaşından önce daha fazla etki ediyor.

GEREKMEDİKÇE KULLANDIRMAYIN
PROF. DR. REJİN KEBUDİ (Türk Pediatrik Onkoloji Grubu Başkanı): “Önerilebilecek bir cep telefonu kullanım yaşı yok. Böyle bir yaş grubu belirlenmiş değil. Ancak yaş küçüldükçe elektromanyetik alanların emilmesi daha fazla oluyor. Bu açıdan özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için cep telefonu kullanımı daha zararlı.Tavsiyemiz, çocuklara gerekmedikçe cep telefonu kullandırılmaması.

SON DERECE SAKINCALI OLABİLİR
DOÇ. DR. FULYA AĞAOĞLU (İstanbul Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı): “Cep telefonları çocuklar için son derece sakıncalı. Biz 15 yaşın altındaki çocukların cep telefonu kullanmasını zaten tavsiye etmiyoruz. Erişkinler üzerinde de cep telefonu kullanımının uzun dönem sonuçları henüz bilinmiyor. Çocuğa telefonu sadece mesaj yollama şeklinde kullanması da önerilebilir.”

ZENGİNLİK GÖSTERGESİ OLMAMALI
GAYE ÇAKIRGİL (Uzman Psikolog): Büyük şehirlerde çocukların cep telefonuna ihtiyacı olabiliyor. Ancak ilkokul çağındaki çocukların cep telefonuna çok da ihtiyacı olmadığı görüşündeyim. Ne kadar geç kullanmaya başlarlarsa o kadar iyi olacaktır. Çevre önemli bir faktör. Cep telefonu, bir zenginlik ve varlıklı olmanın göstergesi olmamalı. Aileler ceza ve ödül uygulamasında bulunabilirler.

AİLE ÇOCUKLA SÖZLEŞME YAPMALI
YÜKSEL SEÇKİN (Uzman Pedagog): “Cep telefonu kullanımı belli kurallar çerçevesinde yapılırsa çocuklar için bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Cep telefonu alınmadan önce aile çocukla bir sözleşme yapmalı. Belirli kurallar çerçevesinde çocuğun kullanmasına izin verilmeli. Hatlı telefon yahut paket programları önermiyorum.”

Cep Telefon Kullanma Yaşı Kaç Olmalı

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap