Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Bireysel Emeklilikte Neler değişiyor?

Bireysel Emeklilikte Neler değişiyor?

Bireysel Emeklilik Sistemininde Yeni Dönem başlıyor.

Bireysel Emeklilik sistemini amacına yönelik kullanmak ve bu sisteme teşvik etmek adına çalışmalar başladı.

Konu ile ilgili olarak Bakanlar Kurulu ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınan tasarruf teşvik paketini Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklıyor.

Babacan, konuşmanın başında finasman enstrümanların çeşitlendirilmesi ve finansmanın vadesinin uzatılması önemli hedefler arasında yer aldığını söyledi.

Bireysel emeklilik sisteminde önemli değişiklikler yapılıyor. Şimdiye kadar uygulanan vergi indirimi sisteminin yerine devlet katkısı geliyor.

Babacan’ın bireysel emeklilikle ilgili açıklamaları şöyle:

Devlet katkı payı esası geliyor. Önceden teşvik unsuru vergilerdeki indirim şeklindeydi. Gelir vergisinde indirim şeklinde bundan faydalanılıyordu. ancak sadece katılımcıların yüzde 35’inin faydalanabildiğini gördük.

Yeni sistemle, BES’e giren herkes katkılardan istifade edecek. BES’e yatırılan miktar ile Emeklilik Gözetim Merkezine, bu merkez ilgili kamu kuruluşuna iletecek.

Örneğin, Sisteme 100 lira koyan vatandaşa, 25 lira da devlet katkı sağlayacak. Bu 25 liralık kısım ayrı hesapta tutulacak.

Maksimum devlet katkısız yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25’i ile sınırlı olacak.

Birikimlerin geri ödenmesinde, vergilendirme sadece getiri üzerinden olacak. Kademeli olarak geri çekme hakkı verilecek. Burada amaç vadeyi uzatmak.

Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunmak mümkün değil, 3’üncü yılın sonunda yüzde 15’ini, 6’ıncı yılın sonunda yüzde 30’unu, 10’uncu yılın sonunda yüzde 60’ını alabilirken, ancak emekli olunca bu katkı payının tamamını alabilecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap