Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Burhan Doğançay Öldü mü?

Burhan Doğançay Öldü mü?

Ressam Burhan Doğançay  Öldü 16ocak 2013

Ressam Burhan Doğançay,  bu sabah tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesi`nde 84 yaşında  hayatını kaybetti.

Burhan Doğançay için 18 Ocak Cuma günü Teşvikiye Camisi`nde cenaze namazı kılınacak. Ressam Burhan Doğançay`ın cenazesi, vasiyeti üzerine 19 Ocak Cumartesi günü Bodrum Turgut Reis`te Karabağ Mezarlığı`nda toprağa verilecek.

Burhan Doğançay Kimdir? Burhan Doğançay Biyografisi

1929`da İstanbul`da doğan, babasının teşvikiyle resim çalışmalarına başlayan Burhan Doğançay, Ankara Üniversitesi`nde hukuk eğitimi aldı ve 1955 yılında Paris’te ekonomi doktorasını bitirdi. Akademik eğitimine devam ederken, diğer yandan resim çalışmalarını hiç aksatmadan sürdüren ünlü ressamın  1961`de, 22. Devlet Resim ve Heykel Sergisi`ne beş resmi kabul edildi. Doğançay, 1962`de New York`a gitti. Guggenheim Müzesi Müdürü Thomas Messer`in yapıtlarından birini müze koleksiyonuna alması, Doğançay`ın bu zorlu mücadeleden galip geleceğine olan inancını daha da pekiştirdi.

New York duvarlarıyla başlayacak önemli esin kaynağı olan “Duvarlar“ serisine de aynı yıllarda başlayan Doğançay, 1975`te 114 ülkeyi kapsayacak “Dünya Duvarları“ fotoğraf projesine başladı.

Bu projenin ürünlerini 1982`de Paris`te Georges Pompidou`da “Fısıldayan Duvarlar“ adı altında ilk kez sergileyen sanatçının tasarımları, 1983`te Fransa`nın ünlü halı merkezi Aubusson`dan duvar halısı olarak dokunmaya başlandı.

Doğançay`ın 1986`da büyük bir onarım geçiren Brooklyn Köprüsü`nün 19 büyük boy fotoğrafı, New York`un 100. yıl kutlamalarında JFK Uluslararası Havaalanı`nda iki yıla yakın sergilendi. Daha sonra bu fotoğraflar “Walls of the World“ adı altında kitap olarak yayınlandı.

Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı desteği ile 2001 yılında ilk Retrospektif Sergisi`ni Dolmabahçe Sarayı`nda açan Doğançay`ın, 2003 yılının Haziran ayında “Hat Sanatına Saygı“ isimli çalışması, Brüksel`deki yeni Avrupa Parlamentosu Binası`na asıldı.

Burhan Doğançay Ünlü Tablosu Mavi Senfoni

Burhan Doğançay Ünlü Tablosu

Burhan Doğançay Ünlü Tablosu

Burhan Doğançay Ünlü Tablosu

 

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap