Buradasınız : Ana Sayfa //Eğitim, Merak Edilen Sorular//Çalışan Veliler, çocuklarını bundan böyle işlerine en yakın okullara da yazdırabilecekler

Çalışan Veliler, çocuklarını bundan böyle işlerine en yakın okullara da yazdırabilecekler

Anne ve babanın her ikisini de çalıştığı durumlarda eğer size destek verecek bir yakınınız (Dede, babaanne, anane, kardeş vb.) yok ya da güvenebileceğiniz bir bakıcı mevcut değilse ve yahutta bunların hem ekonomik hemde psikolojik yükünü çekemiyorsanız. Aklınıza gelen çözümlerden biri çocuğunuzu iş yerinize yakın bir okula vererek hem ulaşımını hemde kontrolünü üstlenmeye çalışmak istemeniz kadar doğal bir talebiniz olamaz.  Ancak ülkemizde bu tür konuların istismara açık olarak kullanılması (bazı okulların çok popüler bazı okulların hiç talep görmemesi, torpil, bağış adı altında para alarak vb. sebeplerle kayıt) sonucu Mili Eğitim Bakanlığı, adrese dayalı kayıt sistemine geçmişti.

Çalışan Velilere Milli Eğitimden Müjde

Elbette ki geleceğimiz ve her şeyimiz olan çocuklarımızın eğitim çağına gelmesi ile en iyi eğitimi almasını isteyerek hareket etmemiz çok normal bununla birlikte haksız işlemleri önüne geçebilmek adına Milli Eğitim Bakanalığı’nın uygulaması da gerekli. Fakat özellikle iki ebeveynin de çalıştığı ve oturduğu yer  arasındaki mesafenin uzak olduğu durumlarda çalışan velilerin zor duruma düşmesi üzerine velilerden gelen talep ve şikayetlerde değerlendirildiğinde  MEB,  çalışan velilere tek bir şartla kolaylık sağladı. Haberimizin devamında detaylara ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), e-okul sistemi üzerinden öğrencileri evine en yakın okula kaydetme uygulamasını, çalışan anne ve babalar için değiştirdi. Bakanlığın aldığı kararla, bu yıl ilk kez, anne ve baba çalışıyorsa, çocuklarını işyerlerine yakın bir okula kaydettirebilecekler.

TEK KISTAS SINIF MEVCUDU OLACAK

Bakanlık, anne-baba her ikisi de özel ya da kamu sektöründe çalışan velilere, çocukların kayıtlarını işyerlerine yakın okullara nakil edebileceklerini duyurdu.

Ayrıca öğretmenlerin de istemeleri durumunda çocuklarını görev yaptıkları okullara alabilmelerine izin verildi. Nakiller için tek şart, nakil yapılacak okuldaki sınıf mevcudunun 35’i geçmemesi olacak. Bazı velilerin çocuklarını evlerine yakın okullara değil diğer semtlerdeki okullara kaydettirebilmek için sahte ikametgâh belgesi aldıklarını, ev kiraladıklarını ya da çocuklarını akrabalarının yanında yaşıyor gibi gösterdiğini belirleyen bakanlık yetkilileri harekete geçti.

MEB yetkilileri, “Öğrencinin nakilleri ve kayıtları e-okul sisteminden sürekli kontrol ediliyor. Gerçeğe aykırı belgelerle kayıt yapan öğrencilerin kayıtları evlerine en yakın okula tekrar kayıt ettirilecek ve nakli yapan yöneticiler hakkında yasal işlem başlatılacak” dediler.

Çalışan Velilere Milli Eğitimden Müjde

Çalışan Velilere Milli Eğitimden Müjde

Etiketler: , , , , ,

4 Yorum yapılmış " Çalışan Veliler, çocuklarını bundan böyle işlerine en yakın okullara da yazdırabilecekler "

 1. Burcu dedi ki:

  Ama pes etmek yok gerekli yerlere şikayetlerinizi yapın arkadaşlar sessiz kalmayın lütfen zorluk çıkarıyorlarsa ilce il millieğitim müdürlüklerine gidin yada bunu dile getirin kayıt sırasında

 2. Burcu dedi ki:

  Aynen hakkımız olduğu halde kayit yapmamk icin saçma sapan belgeler istiyolar ama kendi akrabalarını o bölgede oturmadığı halde emlakciya birqz para vererek adres değisikliğiyle okul kaydını yaptırıyolar böylece tabiki sınıf mevcutu doluyor

 3. ADEM dedi ki:

  BİZ ÇALIŞAN VELİLERİZ. GÜZEL BİR UYGULAMA DÜŞÜNÜLMUŞ.FAKAT OKULLARIMIZ NE YAZIKKİ TİÇARET HANEYE DÖNÜŞÜLMÜŞ.BİZE YAKIN OLAN OKULLAR KONTANJANLARIN DOLU OLDUĞUNU YADA OKULUN KENDİ ÖĞRENCILERİNİ BEKLEDİKLERİNİ SÖYLUYORLAR VE BİZLERİ KABUL ETMİYORLAR NE YAPABILIRIZ BU KONUDA.

 4. RADİFE dedi ki:

  OKULDA ÖĞRENCİ SAYISI AZ OLDUĞU HALDE ALMIYORLAR.NE YAPMALIYIM YA

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap