Buradasınız : Ana Sayfa //Merak Edilen Sorular//Carter School Modeli Nedir?

Carter School Modeli Nedir?

Dershaneler Yerine Önerilen Carter School Modeli Nasıl İşleyecek?

Dershaneler kapanacak mı yoksa dönüştürülecek mi tartışması günlerce sürmüş. Bu durum Fethullah Gülen (Hizmet Hareketi) ile Hükümet arasında bir savaşa dönüşerek dosyalar, davalar havada uçuşmuş bir taraftan cadı avı başlamış, dershaneler yüzünden kızışan bu durum amacının dışına çıkmıştı. Hatta dershanelerin ne olacağı bile unutulmuştu. Ancak çıkan kanunla mağdur olacak dershaneciler asıl sorunun çözümüne yönelik çözüm önerileri ve uzlaşma zemini arayışlarını sürdürürken ortaya Amerika’da uygulanan Carter School Modeli getirildi. Şimdilik Hükümetin de sıcak baktığı Carter School Modeli nedir ve nasıl uygulanacak ayrıntılarını sizler için paylaşıyoruz.

Öğrencilere ücretsiz olarak özel okullara gitme imkânı sunucak Carter School sisteminde, öncelikle eğitim yönünden geri kalmış bölgelerde ki okulların dershanelere devredilmesi, böylelikle dershanelerin fiziki imkan ve koşul yaratmada yaşayacağı kaynak ya da alan gibi bir çok sorunun ortadan kaldırılması planlanıyor. Aynı zamanda Milli eğitimde bu okullarda ki personelini çekip diğer eksik kaldığı yerlerde değerlendirebilme imkanı bulacak. Böylece öğrenciler hem özel okul imkanı kazanacak hemde bölgede ki eğitim eksikliği giderilmiş olacak.

Carter School Modeli

Carter School Modeli İle İlgili Diğer Ayrıntılar

Dershaneler bu okulların yönetimini ve eğitimini üstlenecekler. Öğretmenleri ve idarecileri dershaneler kendileri atayacaklar.Bu okullar halka ücretsiz olacak. Öğrencilerin parasını devlet karşılayacak. (Öğrencilere yıllık olarak harcadığı miktarı özel okullara verecek.Bu okulların işleyiş ve denetimleri düzenlenecek ilgili mevzuatlarla yapılacak. Milli Eğitim bu okullardan kendi personelini çekip diğer okullara ya da yeni açılacak okullara kaydıracak.

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap