Buradasınız : Ana Sayfa //Biyografiler//Çatı Aday Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir?

Çatı Aday Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir?

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Kim?

Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden Cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP’nin adayının karşısına CHP ve MHP’nin kimi aday göstereceği merak konusuydu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı için AK Parti adayına karşı bu iki partinin çatı aday göstermesi gerektiği ilk önceleri dillendirilse de daha sonra her partinin kendi Cumhurbaşkanı Adayı göstermesi fikri benimsenmiş gibi görünürken, CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, MHP lideri Devlet Bahçeli’ye yaptığı ziyaretle Cumhurbaşkanlığı için çatı adayı formülünde uzlaşılacağı sinyalleri alınmıştı. 16..6.2014 tarihinde beklenen CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı için çatı adayı ismi açıklandı. Yapılan açıklamda CHP ve MH’nin Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu idi. bu açıklamanın yankı bulmasının hemen ardından bu kes Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?  Ekmeleddin İhsanoğlu nereli?Ekmeleddin İhsanoğlu hangi siyasi görüşte gibi bir çok soru sorulmaya başlandı. İşte bu sorulara cevap bulabilmek adına bu yazıyı derledik.

Yozgatlı müderris İhsan Efendi, okumak için Kahire’ye gittiğinde yıl 1924’tü. El Ezher’den mezun olduktan sonra Mısır Osmanlı Arşivleri’nde çalışmaya başlar. Ayn Şems Üniversitesi Şarkiyat Bölümü Türk Dili ve Edebiyatı Kürsüsü’nü kurar. Rodoslu bir Türk olan Saniye Hanım’la evlenir. 1943’de Ekmeleddin İhsanoğlu Kahirede doğar. İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan Ekmeleddin İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.

1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984’te profesör oldu.

İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1 Ocak 2005’te devraldığı İKÖ genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani’ ye devretmiştir. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşır.

10 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 24 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Cumhurbaşkanlığı için çatı adayı olarak açıklanmıştır.

Ekmeleddin İhsanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Ekmeleddin İhsanoğlu Ödülleri
UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası(2000), Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

2008’de Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi tarafından Koyre Madalyasına layık bulundu. 2009 yılında Mısır Cumhuriyeti Sanat ve Kültür Nişanını, Malezya’da en üst sivil unvan olan Tansri unvanını ve 2010 yılında “İslamofobiye karşı verdiği mücadele ve Keşmir konusundaki çabaları” nedeniyle Pakistan’da en yüksek unvan olan Hilal-i Pakistan unvanını aldı.

Milliyeti: Türk
Partisi: Bağımsız
Eşi : Füsun İhsanoğlu ( Eczacı )

Fahri Doktoraları
1994 Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul, Türkiye
1996 Dowling College, Long Island, New York, ABD
2000 Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim Akademisi
2001 Sofya Üniversitesi, Bulgaristan
2001 Saraybosna Üniversitesi, Bosna-Hersek
2004 Tataristan Bilim Akademisi
2006 Università degli Studi di Padova, İtalya
2006 Moscow State Institute of International Relations (MGIMO)
2007 University of Exeter, İngiltere
2008 Uşak Üniversitesi, Uşak, Türkiye

Ekmeleddin İhsanoğlu

Ekmeleddin İhsanoğlu

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap