Buradasınız : Ana Sayfa //TAKVİM//Cemre Nereye Düşer?

Cemre Nereye Düşer?

Dedelerimiz ve ninelerimiz gerçek anlamını bilirlerdi cemre nin, çünkü cemre demek onlar için baharın müjdecisi tabiatın uyanması demekti. artık doğadan ve tabiattan uzaklaştıkça pek sık duymaz olduk duysakta bizim için bir anlam ifade etmez oldu. Hadi hep beraber cemre ne demekmiş bakalım.

Sözlükte “cemre” ne demek?

Şubat ayında, önce havada, sonra suda ve en sonra toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi.

Cemre (Ateş halinde kömürler)

Şubatın 20’sinde, 27’sinde ve Mart’ın 6’sında takvimlerin kaydettiği üç hava olayı vardır ve buna “cemre” denir. Birincisinin “Hava”ya, ikincisinin “Su”ya, üçüncüsünün de “Toprak”a düştüğü söylenir. Böylece, düştüğü yerleri ısıttığı kabul edilir.

Cemrenin Tarihçesi

Cemrenin kelime anlamı ‘kor halindeki ateş’tir. İlkbahar başlamadan önce birer hafta aralıklarla havaya, suya ve toprağa düştüğüne ve onları ısıttığına inanılır. Eskiler 365 günlük yılı ‘kasım’ ve ‘hızır’ günleri olarak ikiye ayırırlarmış. Kasım(kış) 179, Hızır(yaz) ise 186 günmüş. Yılın kasım kısmı yani kış devresi 8 Kasım’ da başlar, 6 Mayıs’ a kadar sürermiş. 6 Mayıs’ ta da Hıdrellez ile birlikte yaz devresi yani Hızır günleri başlarmış. Kasım ayına kasım dememiz oldukça yenidir. 1945 yılında ilgili kanun yürürlüğe girene kadar, kasım ayma ‘teşrinisani’ denilirmiş. Kasım, Arapça’ da ‘bölen’ anlamına gelir. Yılı böldüğü için bu ad verilmiş olabilir.

Kasımın kırk altısında, kırk gün anlamına gelen ‘erbain’, seksen altısında da elli gün anlamına gelen ‘hamsin’ başlar, böylece kışın en soğuk zamanları olan doksan günlük süre geçmiş olurmuş. Kasım günlerinin ortasını geçip yüz gün arkada kalınca halk arasında zorlu kış günlerini arkada bırakmanın bir ifadesi olarak ‘Geldik yüze, çıktık düze’ denilirmiş.cemre düşmesi

Etiketler: , , , , , , , , ,

3 Yorum yapılmış " Cemre Nereye Düşer? "

  1. Kübra Çokmu Lazım dedi ki:

    tşkler

  2. hande dedi ki:

    cemre neye benzediği neden yazmıyor.ödevim lütfen yazın bende artı alayım

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap