Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Çocuklarda dişler için Flor jel uygulaması ne kadar gerekli ?

Çocuklarda dişler için Flor jel uygulaması ne kadar gerekli ?

Flor jel uygulaması

Flor jel uygulaması nasıl ve ne zaman yapılırÇocuklarımız,  dişleri çıkmaya başlayıp kendi diş sağlığı bilincini kazana kadar ki dönem içerisinde diş çürüklerine son derece açık olduklarından ebeveynlerinin sürekli olarak kontrolü altında olmak zorundadırlar. Bu yüzden çocukların diş sağlığını korumak ve çürüklere yol açmamak  için yapabileceğimiz proaktif yaklaşımlardan biride, dişlerin çürüğe karşı direncini artırmak böylece diş çürüğünü daha oluşmadan engellemekdir. Dişlere yüzeysel “FLORİD” uygulanması  direnç kazandırma yöntemlerinden biridir. Çocuklar için jel, gargara, vernik gibi çeşitli formları ve çilekli, vişneli, naneli ve portakallı gibi çeşitli tatları mevcuttur.

Flor jel uygulaması nasıl ve ne zaman yapılır?

Hekim kontrolünde 6 ayda bir uygulanır.
Diş hekimi tarafından özel uygulama kaşıkları içinde akıcı topikal jel konulur. Bu jel ağız içinde dişlerin üzerine uygulanır. 2-4 dakika uygulama yapılır. Tedavi esnasında diş üzerinde florid birikimi ilk dakikada gerçekleşir. Uygulama sonrası yarım saat bir şey yenilip içilmemesi istenir.

Fissür örtücü

Diş çürükleri genelde çiğneyici yüzeylerdeki derin oluklarda (FİSSÜRLERDE) başlar. Yeni sürmüş dişlerdeki koruyucu mine dokusu nihai oluşumunu tamamlamadığı için çürüklere daha da hassastır. Özellikle 6 yaş dişlerinin sürdüğü 5-7 yaş civarında fissürlerin kapatılması çok faydalıdır. Fissür örtücü işlemi duruma göre bazen süt dişlerine ve 12 yaş dişlerine uygulanması da yararlı olmaktadır. Bu koruma şekli hasta için kolay ve sıkıntı vermeyen bir işlemdir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " Çocuklarda dişler için Flor jel uygulaması ne kadar gerekli ? "

  1. hulya dedi ki:

    Ilkokul birinci sinifa giden ogluma flor jel uygulamasi formu vermisler kararsiz kaldik zarari varmidir yapilmasi gerekli mi en kisa zaman bilgi verirseniz sevinirim.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap