Buradasınız : Ana Sayfa //Spor//Dalış (Scuba Diving) Hakkında Merak Edilenler

Dalış (Scuba Diving) Hakkında Merak Edilenler

Tüplü Dalışa Nasıl Başlanır?

En son ne zaman hayal kurdunuz? Peki, en son ne zaman kurduğunuz bir hayali gerçekleştirmek için çaba sarfettiniz? Sualtının sessiz dünyası size sadece bir adım uzaklıkta. Huzur, macera, eğlence ve keyfi bir arada bulmak isterseniz size sualtının mükemmel dünyasını sunuyoruz.İstediğiniz zaman başlayacağınız tüplü dalış kursu ile bu dünyaya girebilirsiniz. Tüm dünyada kabul gören CMAS kursları ile sizde bu sessiz dünyanın güzellikleri ile tanışabilirsiniz.Tüplü dalış kulağa hoş geliyor ama bana göre mi tam olarak emin değilim. Herhangi bir kursa yazılmadan deneme şansım var mı? Elbette. “Discover Scuba” programı ile dalış lideri kontrolünde sığ bir derinliğe deneme dalışı yapabilirsiniz. Ekipmanları ve bazı teknikleri tanıtan kısa bilgi aldıktan sonra hemen dalışınızı yapabilirsiniz.

Sualtında olmak nasıl bir duygudur?

Suyun içinde uçma hissini yaşamaktır. Yerçekimsiz benzeri ortamda bulunmak ve 3 düzlemde hareket edebilmektir. Sualtında olmak, gezegenimizin sessiz dünyasını keşfetmektir

Dalış sporunu öğrenmek zor mudur?

Bu sporu öğrenmek düşündüğünüzden daha kolaydır. Kurslar akademik bilgi ve deniz dalışları olarak ikiye ayrılmıştır. Dersleri öğrendikçe ve becerilerinizi geliştirdikçe tecrübe kazanacaksınız dalışta ilerleme tecrübe esasına dayanmaktadır.

Dalış sporunu yapmak için çok iyi bir yüzücü olmam gerekiyor mu?

Hayır. Yüzme biliyor olmanız ve kendinizi suda rahat hissetmeniz yeterli.

Klostrofobim (Kapalı Alan Korkusu ) var. Dalabilir miyim?

Kendinizi rahat hissedip hissetmeyeceğinizi deneme dalışlarımıza katılarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca, sualtı düşünüldüğü gibi klostrofobik bir ortam değildir.

Dalış için yüksek fiziksel kondisyon gerekiyor mu?

Dalış yapmak için çok iyi bir yüzücü veya sporcu olmanıza gerek yoktur. Sağlık sorunu olmayan herkes dalış yapabilir.

Dalışa başlayabilmek için her hangi bir önşart gerekiyor mu?

En az 14 yaşında olan ve dalışa engel sağlık sorunu olmayan herkes dalış sporuna başlayabilir.

Dalış eğitimine başlamadan evvel check-up’tan geçmem gerekir mi?

Kurstan önce yönetmelik gereği doldurmanız gereken Tıbbi Geçmiş Formunu doldurmanız yeterlidir. Bu formadaki sorular karşılığında gerekirse tıbbi kontrolden geçebilirsiniz.

Tüplü dalış tehlikeli midir?

İstatistikler tüplü dalışın yüzmeden daha güvenli olduğunu göstermektedir. Öğrenilmesi gereken kurallar vardır. Kurallara uyduğunuz ve limitlere uyduğunuz sürece son derece güvenlidir.

Vurgun yer miyim?

Dekompresyon hastalığına (halk arasında vurgun olarak bilinir) yakalanmak sanıldığı gibi çok sık rastlanan bir durum değildir. Kurallara uyduğunuz ve limitlerinizi bildiğiniz sürece dekompresyon hastalığı riski çok azdır.

Havuzda daldığım zaman kulaklarım acıyor. Tüplü dalış yaptığımda da acıyacak mı?

Kulaklarınızın acıması suyun basıncının kulak zarlarınıza etki yapmasındandır. Dalış kursunda kulaklarınızı ortam basıncına göre eşitlemeyi çok basit bir teknik ile öğreneceksiniz.

Dalış tüpünün içinde ne var, oksijen mi?

Hayır. Tüplerin içinde şu an solumakta olduğunuz hava vardır. Soluduğumuz hava %21 Oksijen, %78 Azot ve %1 diğer gazları içerir.

Bir dalış tüpü ne kadar süre dayanmaktadır?

Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Ne kadar derine dalış yapılırsa o kadar fazla hava harcanır. Ayrıca dalıcının tecrübesi ve dalış koşulları da bu süreyi etkiler.

Dalışa başlamak için ne tür malzemelere ihtiyacım var?

Dalışa başlamak için ilk etapta sadece mayonuzu ve havlunuzu alıp gelebilirsiniz. Tüm malzemeler kulübümüz tarafından karşılanmaktadır. Tecrübe kazandıktan sonra ve çeşitli markaları denedikten sonra size uygun olan malzemeleri satın alabilirsiniz. Kulübümüz bu konuda size yardımcı olacaktır.

Dalış malzemeleri çok ağır mı?

Suyun kaldırma kuvveti sayesinde dalış esnasında malzemelerin ağırlığını hissetmeyiz.

Gözlük kullanıyorum. Ne yapabilirim?

1,5 -2 dereceye kadar miyop iseniz bu size sıkıntı yaratmaz.ancak daha ileri derece bir göz bozukluğunuz var ise maskenizin camlarını gözlük camınız gibi numaralı yapabilirsiniz. Bu konuda kulübümüz size yardımcı olacaktır.

Nerede dalabilirim?

Ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili olduğu için bu konuda çok şanslıyız. Karadeniz ve Marmara’da kısmen, Ege ve Akdeniz’de ise bir çok yerde dalış yapmak imkanı vardır. Ayrıca, yurtdışında sualtı cenneti denebilecek bir çok dalış bölgesi vardır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap