Buradasınız : Ana Sayfa //Müzik Dinle//Darbe Türkücüsü Hasan Mutlucan Türküleri

Darbe Türkücüsü Hasan Mutlucan Türküleri

Hasan Mutlucan 85 yaşında vefat etti.

Hasan MUTLUCAN 12 Eylül darbesine Yinede şahlanıyor aman şarkısıyla damgasını vurmuştu. Kenan Evren’in darbe bildirisinden sonra radyolarda ilk yankılanan ses olan Hasan Mutlucan, türküsüyle dönemin en çok konuşulan ve tanınan sanatçısı olmuştu.

12 Eylül darbesinin ardından radyoda çalınan Türkü ile hafızalarda yer eden Hasan Mutlucan kahramanlık türküleri ile tanınıyor ve seviliyordu.

İzmir’de 1926 yılında doğan Hasan Mutlucan, 6 yaşındayken babasını kaybettikten sonra 13 yaşında annesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Ortaokul yıllarında dekoratör çırağı olarak çalıştığı tiyatroda oyunculardan biri rahatsızlanınca ilk kez sahneye çıktı.

Tiyatro sanatçısı Necdet Mahfi Ayral tarafından, rahatsızlanan oyuncunun yerine Mutlucan seçildi. Oyuncunun repliği çok kısaydı; ”Burası Kaf Dağı, ne işin var senin burada”. Bu replik, seyirciler arasındaki Muhsin Ertuğrul’un ilgisini çekti ve Mutlucan tiyatroda ufak roller almaya başladı. Daha sonra Muhlis Sebahattin ile tanışan Mutlucan, onun operet kumpanyasına katıldı. Mutlucan, Sebahattin’in ölümünden sonra o dönemde Münir Nurettin Selçuk’un yönettiği İstanbul Belediye Konservatuvarına girdi. Sesinin az bulunur kalitedeki bas tınısı ona Faust operasına girme imkanı bile verdi, fakat Mutlucan türküleri çok sevdiği için bu teklifi kabul etmedi.

1973 yılında TRT radyosunda 15’er dakikalık programlarla Mutlucan’ın davudi sesini tüm Türkiye tanıdı. Sadi Yaver Ataman’ın ısrarıyla kahramanlık türküleri söyledi ve bir plak çıkardı. 12 Eylül 1980’de okunan darbe bildirisinin ardından Hasan Mutlucan’ın Kahramanlık Türküleri albümünden ”Yine de Şahlanıyor” türküsü çalındı.

Yinede şahlanıyor aman,
Kolbaşının yandım da kır atı,
Görünüyor yandım aman,
Bize serhad yolları,

Davullar çalınsın aman,
Aman da ceng-i cengide harbiyi,
Görünüyor yandım aman,
Bize sefer yolları,

Gâhi sefer olur aman,
Aman da sefer seferde eyleriz,
Hazan erişince aman,
Bahar güzel severiz,

Gülyüzlü yari de aman,
Aman da hile ile de severiz,
Sefersiz olamaz aman,
Aman er evlaları,

Hasan Mutlucan Türküleri

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap