Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Demir eksikliğinde beslenme nasıl olmalıdır?

Demir eksikliğinde beslenme nasıl olmalıdır?

 Keçi Boynuzu ( Harnup) ya da pekmezide çok etkili

Artık biliniyor ki; demir eksikliği ıspanakla değil özellikle hayvansal ürünlerle giderilebilir. Kırmızı et ve et ürünleri, balık, karaciğer, dalak gibi yiyecekler tüketilmeli hayvansal ürünlerle arası iyi olmayanlar ise çiğ sebzeleri  özellikle roka, maydanoz ve yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi, baklagiller ya da  kuru yemişler (fındık, fıstık, susam vs.) kuru meyveler, yaş meyvelerden (üzüm, kayısı,çilek, ayva) tüketerek demir açısından zengin besinler alabilir. Ayrıca pekmez (özellikle üzüm) , tahin, Keçi Boynuzu ( Harnup) ya da pekmezi de  demir eksikliğine karşı birebirdir.

Ancak demir oranı yüksek besinleri alırken bazı hususlarada dikkat  etmemiz gerekir. C vitamini demir emilimini arttırır.  Bu sebeple demir oranı yüksek gıdalarla birlikte tüketilmesinde yarar vardır. Kalsiyum ise demir emilimini azaltır ( süt,yoğurt,peynir ..)  demir ilacı kullananlar bu hususa dikkat etmeli ve farklı zamanlarda tüketmeye gayret etmelidir.

Belki de en önemli husus olan çay ve kahve tüketimidir. Çay ve kahve demir emilimini azaltır, yemeklerden sonra tüketilmesi ise yiyeceklerdeki demiri etkisiz hale getirir. Yine kepek ekmeğinde bulunan ve fitat olarak adlandırılan bir asit vücutta demir emilimini engellemektedir. Yani demirin bağırsaklardan kana geçmesine mani olmaktadır. Bu nedenle devamlı kepek ekmeğini tüketmek te yanlış olur.

Herkes öncelikle kendi sağlığı için bazı fedakarlıklar yapmalı kendisi için yapamıyorsa da mutlaka sevdiklerini düşünerek sağlığına dikkat etmelidir. Unutulmamalı dır ki herşeyin başı sağlık….

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap