Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Depresyon İçin Neler Yapılmalı?

Depresyon İçin Neler Yapılmalı?

Yoğun ve hızlı yaşamın getirdiği başlıca hastalıklardan biride depresyondur. Bireylerin tüm hormonal sistemlerini etkilemesi nedeni ile tüm vücut fonksiyonlarında bozulmalara neden olan depresyonun engellenmesi için magnezyum, B grubu vitaminleri, D vitamini, folat ve C vitamini alımı desteklenmelidir.

Depresyon için çözümler

Depresyon için çözümler

Magnezyumun en iyi kaynakları, yağlı tohumlar, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, çikolata ve kakaodur. B grubu vitaminlerin temel kaynakları ekmek, yağlı tohumlar, kurubaklagiller ve tam tahıl taneleridir. B grubu vitaminleri içeren hayvansal kaynaklı besinler ise tavuk, balık ve yumurta sarısıdır. Aynı zamanda hayvansal kaynakların hepsinde bulunan B12 vitaminin beslenme programında bulunması önemlidir.

Güneşe maruz kalma derecesi ile serotonin hormonu (mutluluk verici hormon) düzeyleri arasında da pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Düşük D vitamini düzeyi ise kronik yorgunluğa, özelliklede depresyona yol açabilir. Ayrıca yapılan bazı araştırmalarda depresyonun omega-3 seviyesi ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Depresyonlu kişilerde omega-3 yağ asidi seviyesi düşük olarak bulunmuştur. Bu sebeple yağlı balıkların tüketilmesi gereklidir. Troid problemi veya diyabeti olan kişilerin depresyona girme ihtimalinin daha fazla olduğu unutulmamalı bu sebeple seratonin salgılatan besinleri daha sık tüketmelidirler.

Etiketler: , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap