Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//EHEC öldürücü virüs hızla yayılıyor. Sebep salatalık mı?

EHEC öldürücü virüs hızla yayılıyor. Sebep salatalık mı?

ehec-virüs-bakterisi-nedir
AVRUPA’YI KORKUTAN VİRÜS

Ölüm virüsü EHEC hızla yayılıyor.

Öldürücü virüs Almanya’dan danimarka ve İsveç’e yayıldı.Hasta sayısı 700’e yaklaştı

Ehec Kabusu, Avrupa’yı Korkuttu.

Avrupa’da 16 kişinin ölümüne yol açan ölümcül E-koli virüsü, çevre ülkeleri de tehdit ediyor. Almanya dışından ilk ölüm haberi İsveç’ten geldi.

Almanya’da şimdiye kadar 15 kişinin ölümüne, en az 1300 kişinin hastalanmasına neden olan EHEC virüsü Avrupa’da giderek yayılırken, ölümcül virüsün İspanya’dan getirilen salatalıktan yayıldığına ilişkin açıklamalar üzerine ticari itibarının haksız yere zedelendiğini savunan İspanya Hükümeti, Avrupa Komisyonu’ndan uğradığı büyük zararın karşılanmasını istemek için hazırlığa başladı. Almanya, Avusturya ve Rusya, İspanya’dan ithal edilen sebzelerin satışını yasaklarken, bu ürünlerin ithalatına da kısıtlama getirdi. Önlemlere itiraz eden İspanya’nın Avrupa Birliği temsilcisi, hastalığın kendi ürünlerinden kaynaklandığının henüz kanıtlanmadığını belirtti.

Almanya’nın kuzeyinde halk, çiğ domates, salatalık ve marul tüketmemeleri konusunda uyarıldı. Almanya’nın açıklamaları üzerine İspanya’nın salatalık ihracatı büyük oranda düştü. Endülüs Bölgesi Hükümeti Meclis Üyesi Clara Aguilera ekonomik krizle boğuşan İspanya’nın çok zor durumda bırakıldığını açıklarken, Avrupa Birliği üyesi hiç bir ülkenin, malların ülke topraklarına girmesine karşı çıkmaya hakkı olmadığını, Almanya, Avusturya ve Finlandiya’nın aldığı kararların meşru olmadığını savundu.

AVRUPA’DA PANİK

Almanya’da son rakamlara göre ölü sayısı 15′e çıkan EHEC virüsü diğer Avrupa ülkelerinde de giderek yayılırken, İspanya’da salgının kaynağı olduğundan ileri sürülen 2 sera kapatıldı. Normalde EHEC virüsünün küçük çocukları ya da yaşlıları etkilediği belirtilirken, Almanya’daki salgında hastaların yüzde 90′ını orta yaşta yetişkinlerin oluşturması ve bunların üçte ikisinin de kadın olması bilim insanlarını şaşırttı. Doktorlar, hastalığın insandan insana doğrudan geçmediğini, ancak, hasta kişinin hazırladığı yemeği yemenin risk oluşturduğunu vurguladı.

Hamburg Üniversitesi Eppendorf Kliniği müdürü Dr. Jorg Debatin, 60 yatak kapasiteli kliniğin dolmak üzere olduğunu, ölü sayısının her an artabileceğini söyledi. Robert Koch Enstitüsü, özellikle Almanya’nın kuzeyinde yaşayanlara çiğ sebze yemekten kaçınmaları uyarısında bulundu. Uyarının hâlâ geçerli olduğunu belirten Enstitü Başkanı Reinhard Burger, sebzeleri yıkamanın kesin bir koruma sağlamayacağını bu ürünlerin 70 derecede 2-10 dakika arasında pişirilmesi gerektiğini söyledi. Bunun yanı sıra mutfak yüzeylerinin titizlikle temizlenmesi, et ve sebze kesiminde farklı tahta ve bıçak kullanılması, bunların daha sonra sıcak suyla temizlenmesi önerildi.

Ve Almanya dışından ilk ölüm İsveç’te görüldü.

İspanya’dan ithal edilen salatalıklardan yayıldığı sanılan virüs, Almanya’nın yanısıra, Danimarka, İsveç, İsviçre, Hollanda ve İngiltere’de yüzlerce kişinin hastalanmasına yol açtı.

Öte yandan, virüse karşı çeşitli ülkeler ithalat yasağına başvuruyor.

Rusya hem Almanya’dan hem de İspanya’dan domates ve salatalık ithalatını yasakladı. Moskova, hastalığın yayılması durumunda yasağı bütün Avrupa ülkelerini kapsayacak şekilde genişleteceğini duyurdu.

Çek Cumhuriyeti, Fransa, Avusturya ve Belçika, başta salatalık olmak üzere İspanya’dan bazı sebzelerin ithaline yasak getirdi. Almanya ve İspanya’dan gelen salatalıklar ile bazı sebzeler marketlerden toplatıldı.

Salatalıkların hastalık yaydığı yolundaki iddiaları reddeden İspanya ise, herhangi bir kanıt olmadığını savunuyor.

İspanyol hükümeti, “ticari itibarının haksız yere zedelendiği” görüşünde…

Koli basilinin bir alt türü olan e-koli virüsü, bağırsak sisteminde etkili oluyor, kırmızı kan hücrelerini yok ediyor ve böbrekte ağır hasara yolaçıyor.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap