Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Ehliyetler Değişiyor Temmuz 2013

Ehliyetler Değişiyor Temmuz 2013

Ehliyetler 101 liraya değişecek haberi büyük tepkiler aldı. Kısa sürede büyük kesimlere ulaşan kampanyalar sonuç verdi. Ve beklenen açıklama Maliye Bakanından geldi. Ehliyet bedeli 101 liradan 15 liraya düşürüldü.

Ehliyetlerin belirli sürelerin sonunda yenilenmesinin önünü açacak kanun teklifine göre sürücü belgeleri yenilemesinde ‘değerli kağıt bedeli’ alınacak. Türkiye’de 24 milyon sürücü bulunuyor.

Ehliyetlere yeni düzen geldi. Bundan böyle sürücü belgeleri ömür boyu kullanılamayacak ve 5 ya da 10 yıllık periyotlarla yenilenecek. Kanun teklifindeki maddeye göre, 24 milyon sürücü ehliyetini değiştirirken “değerli kağıt bedeli” ödeyecek. Bu miktar 2013 yılı için 101 lira olarak tespit edildi.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba kanun teklifi ile otomobil kullanan vatandaşlara vergi gibi yeni bir ödeme çıkarıldı. Komisyonda kabul edilen düzenlemeyle, sürücü belgeleri, ömür boyu kullanılamayacak ve 5 ya da 10 yıllık periyotlarla yenilenecek. Kanun teklifindeki maddeye göre, 24 milyon sürücü ehliyetini değiştirirken “değerli kağıt bedeli” ödeyecek. Bu miktar 2013 yılı için 101 lira olarak belirlendi. Söz konusu tutar önümüzdeki yıllar için artırılabilecek

2 milyar TL’lik gelir

Bu tutarın yasalaşması ve tüm ehliyet sahiplerinden tahsil edilmesi halinde devletin kasasına 2 milyar liralık ilave bir kaynak aktarılmış olacak. Ehliyet yenilemek için sağlık koşulları yeniden ele alınacak. CHP’li milletvekilleri ise konuyla ilgili resmi itirazlarını tutanaklara geçirdiler.

Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Yılmaz, yeni ehliyetlere çip takılarak Avrupa standartlarına uygun hale getirileceğini belirtti.
Sürücü belgelerinin artık ömür boyu kullanılmayacağını anlatan Yılmaz, “Sürücü belgeleri, ömür boyu kullanılamayacak. 5 yılda bir periyotlarla yenilenecek. Sürücü Yenileme sırasında sürücünün sağlık durumu kontrol edilecek. Ehliyet sahibi olan ancak daha sonra sağlık sorunu yaşayanlara yeniden ehliyet verilmeyecek” dedi.

Neden 101 TL?

Yapılacak yenileme sırasında sürücülerden alınacak olan fiyatların vatandaşa ilave yük olmaması gerektiğini belirten İsmail Yılmaz, “Fiyat belirlenmesinde maliyet neyse bu açıdan dikkate alınmalı. 101 lira fiyat neye göre belirlendi? Bunun devletin yeni kazanç ve gelir kapısı olarak görmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Vatandaşa ilave yük bindirmek doğru değil. Sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmaz. Bu açıdan fiyatlama konusunun daha dikkatli yapılması gerekir” dedi.

Kaynak: haberler.com

Yeni Ehliyetler ÖMÜR BOYU KULLANILAMAYACAK

Teknolojinin gelişmesi ve yaşama uyarlanmasıyla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı da, sürücü belgelerini için çalışmada sona yaklaştı.

Yeni ehliyetlerde sahteciliğin önüne geçilmesi için güvenlik üst düzeyde tutulacak. Ayrıca ehliyetler, fiziki olarak AB ülkelerinde kullanılan sürücü belgesine uygun olacak.

Polikarbonat malzemeden lazer baskı ile üretilecek sürücü belgeleri, özel renk ve mikro harfler içeren karmaşık bir tasarıma sahip olacak. Kartın içerisinde, ultraviyole ışığa tutulduğunda görülen yazı ve şekiller bulunacak.

TAKLİDİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Kartta renkli güvenlik mürekkepleri ile gökkuşağı ve guilloche baskı (Banknot baskısında da kullanılançok ince çizgi ve yazılardan oluşan bir teknik) kullanılacak. Böylece tarama, baskı ya da kopyalama yoluyla kartın taklit edilmesinin önüne geçilecek.

FOTOĞRAF ÜZERİNDE ÖZEL HOLOGRAM

Fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek. Fotoğraf üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram bulunacak. Fotoğrafın olduğu kısmın arka planında güvenlik tasarımı yer alacak. Böylece fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerinde oynanması engellenecek.

 

ISIYA DAYANIKLI RENK GEÇİŞLİ MÜREKKEP

Kartta ısıya dayanıklı renk geçişli mürekkep, değişken lazer görüntüler, ultraviole floresan mürekkep, renk değiştiren baskı, arka planda dijital su izi, kızıl ötesi ya da fosforlu boya, kabartma harf, sembol ve şekiller de bulunacak.

KULLANILABİLECEK ARAÇLAR YAZACAK

Belgenin ön yüzünde kişisel bilgiler bulunacak. Arka yüzde ise belge sahibinin kullanmaya yetkili olduğuaraç ya da araçların kategorisi ile her bir kategori içinbelgenin geçerlilik tarihi yer alacak. Arka yüzde ayrıca ek bilgiler ile sürücü ve araca ilişkin kısıtlamaların kodları bulunacak.

23 MİLYON EHLİYET DEĞİŞECEK

Türkiye’de yaklaşık 23 milyon kişinin sürücü belgesi bulunuyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla 23 milyon vatandaşın ehliyeti zamana yayılarak değiştirilecek. Ehliyetlerin tamamının değiştirilmesi için 5 ya da 10 yıllık bir süre öngörülüyor. Yeni ehliyetlerin gelecekyıldan itibaren verilmesi planlanıyor. Bu ehliyetler, AB ülkelerinde de geçerli olacak.

ÖMÜR BOYU KULLANILAMAYACAK

Yeni ehliyetlerin geçerlilik süresi olacak, belgenin ömür boyu kullanılması mümkün olmayacak. Uyumsüreci kapsamında ehliyetlerin kategorilerinde de değişikliğe gidilecek. Çalışmaların tamamlanmasıyla Türkiye’de AB ülkelerinde kullanılan ehliyet sınıfları uygulanacak.

Ehliyetler Değişiyor

Ehliyetler Değişiyor

Etiketler: , , , , , ,

7 Yorum yapılmış " Ehliyetler Değişiyor Temmuz 2013 "

 1. erdem dedi ki:

  ehliyet alırken orta okul mezunu yetrlımı

 2. metin dedi ki:

  ehliyetime el konuldu nasıl değişecek satılacak işletme kalmadı yeni rantlar için hükümet her yolu deniyor.deniz dolduruluyor maltepe bostancı arası güya spor kompleksi beykozda orman yangınları yanlış köprü güzergahı sanş oyunlarında hep gizli olarak büyük ikramiyelerin bir kişiye çıkmaları…………

 3. mehmet dedi ki:

  Ben dosyami almistim simdi ehliyetimi cikarttiracagim yinede stajer ehliyetmi verirler acaba.

 4. yusuf dedi ki:

  arkadaş uğraşacak başka bir şey bulamadılarmı şimdi milletin ehliyetine taktılar kafayı yok sahtecilk yok sağlık şimdiye kadar önüne gecememişler şimdi gececekler bıraksınlar ya bu boş işleri ya ehliyet değiştireceklerine kurslardaki eğtim sistemini geğiştirsin ler her önüne gelene vermesin ler sanki marketten ekmek alıyor muş gibi git kursdan iki sınav al gel oh ne güzel memleket birileri aç kaldı galiba

 5. köksal bas dedi ki:

  merhaba ben yanliz sunu ögrenmek istiyorum birdahi yil veya bu yil türkiyeden almis oldugum ehliyetle almanyada araba süre bilecekmiyim yanliz ben almanyada yasiyorum ve daha önce burdan ehliyet almistim suanda ehliyetim yok burda simdi türkiyeden yapacagim ehliyetle burda araba süre bilirmiyim

  • merhaba dedi ki:

   alınacak katkı payının cok fazla oldugunu düsünüyorum devlet aldıgı vergılerden temın etsın bence

 6. emrin dedi ki:

  bizim ehliyetler nasıl olacak resimler gösterebilirmisiniz

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap