Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Emekli Aylıkları Artacak mı?

Emekli Aylıkları Artacak mı?

emekli zammı-mahkeme
Emeklilerin, çilesi devam edecek gibi görünüyor; aylıklarının yükseleceği umuduyla dört gözle bekledikleri dava süreci yine uzadı ve sürümcemede kalacak gibi.

Ankara 17. İş Mahkemesi, emeklilerin 2002 ve 2007 yıllarına ilişkin aylıklarda eksik hesaplamadan kaynaklandığı belirtilen farkların ödenmesi talebiyle açılan davada, Yargıtay’ın bozma kararına uydu ve delillerdeki noksanların tamamlanmasına karar verdi.

Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, 2011/1389 sayılı kararıyla Ankara 17. İş Mahkemesi’nin emeklilerin 2002 ve 2007 yılından kaynaklanan aylık farklarının kabulüne ilişkin kararını usulden bozmuştu.

Bozma kararının ardından 2011/1290 sayılı esas numarasıyla yeniden görülen davada, Ankara 17. İş Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasına karar verdi. Karar uyarınca, dava dosyasında Yargıtay kararında işaret edilen eksiklikler tamamlanacak. Ankara 17. İş Mahkemesi, 20 Ekim 2011 de yapılacak duruşmada konuyu tekrar değerlendirecek.

MAHKEME HAKİMİ DEĞİŞTİ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara 17. İş Mahkemesinde yaşanan hakim değişikliğinin kararda ısrar edilmemesine neden olduğunu söyledi.

Yargıtay’ın iddiasında yer alan, 2002/1847 sayılı kararnamenin uygulanıp uygulanmadığının sorgulanmasının hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını ifade eden

Yazıcıoğlu, “Zira, bir kararname yayınlandığı anda kazanılmış hak doğurur. Bu nedenle, Yargıtay’ın söz konusu kararnamenin herhangi bir kişiye uygulanıp uygulanmadığını araştırması hukuk genel kurulu kararlarına uymamaktadır” dedi.

Ayrıca enflasyon oranlarıyla memur katsayılarındaki artışların, dosyada mevcut olmasına rağmen yeniden ilgili kuruluşlardan talep edilmesinin davanın gereksiz yere uzamasına sebep olacağını vurgulayan Yazıcıoğlu, “Diğer taraftan, 2008 yılının ilk altı ayına ilişkin yanlış uygulamayı da mahkemeye götürmüştük. Mahkeme bunu reddetmiş, Yargıtay da ret kararını onamıştı. Konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdık” diye konuştu.

“EMEKLİLERİN DAVALARINA ÖNCELİK VERİLSİN”

İş Mahkemesi, emeklilerin 2002 ve 2007 yıllarına ilişkin aylıklarda eksik hesaplamadan Yargı sürecinin uzamasının, bazı hallerde zaman aşımı sorununu gündeme getirdiğine de dikkati çeken Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:

“Emeklilerin davalarına öncelik verilmelidir. Çünkü yaşları itibariyle emeklilerin uzayan dava süreçlerini takip etmeye hem sağlıkları izin vermiyor hem de ömürleri yetmiyor. Yeni oluşan parlamentonun bu yaz çalışarak emeklilerin birikmiş sorunlarına çözüm üretmesini diliyoruz. Anayasa’da yapılan son değişiklikle, yaşlılar lehine gelen pozitif ayrımcılığın yargılama süreçlerinde de etkili olması için usul hukukunda gerekli değişikliklerin yapılmasını bekliyoruz.”

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap