Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Emniyetten Matkap Yasağı

Emniyetten Matkap Yasağı

Emniyet Genel Müdürlüğü gürültüsünün çevreyi rahatsız etmesi sebebiyle matkap kullanımına saat sınırlaması getirdi. Emniyet’in matkap yasağı ile ilgili detaylar haberin devamında.

20130709-183701.jpg

Emniyet Genel Müdürlüğü , gürültü suçuna ilişkin 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu ve 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri çerçevesinde yürürlüğe konulan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi yönetmeliği ile farklı şekillerde yaptırımların yeniden düzenlendiğini duyurdu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, gürültünün Türk Ceza Kanunu’nun 123 ve 183’üncü maddelerinde ‘Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma ve ‘gürültüye neden olma’nın ‘suç’ olarak düzenlendiği hatırlatıldı.

19:00-07:00 ARASINDA EVDE MATKAP KULLANIMI YASAK

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Her ne surette olursa olsun mesken içinde ve dışında gürültü seviyesi 65 desibelden yüksek olamaz. Ev içi yaşamdan kaynaklanan gürültü esas olarak Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde düzenlenmemiştir. Ancak ev içinde motorlu aletler, matkap gibi araç ve aletler yönetmelik kapsamında gün içerisinde 19.00 ile 07.00 saatleri arasında kullanılamaz. Çok hassas ve hassas kullanımların içinde ve bu kullanımlardan itibaren en az 350 metre mesafede mekanik veya motorlu dikiş makinesi, matkap, testere, öğütücü, çim biçme makinesi, koşu bandı veya benzeri araçların 19.00-07.00 saatleri arasında çalıştırılması veya çalıştırılmasına izin verilmesi yasaktır.”

Etiketler: ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap