Buradasınız : Ana Sayfa //Film Yorumları//En İyi Film Oscarı Alan Argo Filmi ve İran İlişkisi

En İyi Film Oscarı Alan Argo Filmi ve İran İlişkisi

Oscar Ödüllü ARGO Filmi  İran’ı Rahatsız Etti

İran da 1979 yılında gerçekleşen, İslam Devrimi sonrası yaşanan rehine krizini konu alan Hollywood yapımı Argo filminin En İyi Film Oscar’ına layık görülmesi İran da bir çok tepki ve yoruma yol açtı.

Oscar Ödüllü ARGO Filmi , Şah’ın devrilmesinin ardından Tahran’daki ABD Büyükelçiliği’nin basılıp 52 ABD’linin rehin alınması sonrası yaşananları anlatıyor. Filmin temel aldığı gerçek olay, CIA’in, o hengamede elçilikten kaçmayı başarıp Kanada Büyükelçiliği’ne sığınan 6 ABD vatandaşını İran’dan kurtarmak için Devrim ortamında, ülkeye sızan CIA ajanı Tony Mendez liderliğinde ve sözde Hollywood’dan bilim-kurgu çekimi için gelen film ekibi kisvesi altında İranlı yetkililer kandırılarak hazırlanmış  kurtarma operasyonu anlatılıyor. Hal böyle olunca :

İran Kültür Bakanı Muhammed Hüseyni de “Hollywood tarihi çarpıtıyor. Bu film, İran’a karşı verilen yumuşak savaşın parçası” dedi. İran resmi medyası, ödülün sunumunu ABD First Lady’si Michelle Obama’nın yapmasından, yönetmen Ben Affleck’in törendeki teşekkür konuşmasına dek filmle ilgili hemen her şeyi eleştirdi.

Affleck ise ödülü alırken “Şu anda korkunç şartlar altında yaşayan İran’daki dostlarımıza teşekkür etmek istiyorum” demesi deolayın tuzu biberi oldu.

İran  Haber Ajansı First Lady Michelle Obama’nın ELBİSESİNE SANSÜR getirmeyi de ihmal etmedi
İran haber ajansı Fars, önceki gece Oscar ödül töreninde “En iyi film ödülü”nü açıklayan First Lady Michelle Obama’nın göğüs dekolteli ve omuzları açıkta bırakan elbisesinine photoshop uygulayarak elbiseyi boğaza kadar kapalı hale getirirdi.

Argo Filmi ve İran İlişkisi

Argo Filmi ve İran İlişkisi

argo filmi afiş

Affleck Argo Poster

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap