Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Enneagram Nedir? Enneagram Testi

Enneagram Nedir? Enneagram Testi

Tesadüfen çözdüğüm Enneagram testi sayesinde bu konu hakkında bilgi sahibi oldum. Sizde http://www.enneagramtesti.net/ adresindeki testi çözerek çıkan sonuçlara şaşıracaksınız.

Enneagram kişilik tiplerini inceleyen bir metodolojidir. İnsanları dünyayı algılayış ve tepki verme biçimlerine göre 9 farklı tipe ayırır. Enneagram metodolojisinde, Mükemmeliyetçi, Yardımsever, Başarı Odaklı, Özgün, Araştırmacı, Sorgulayıcı, Maceracı, Meydan Okuyan, Barışçı olarak adlandırılan 9 farklı kişilik tipi bulunur.

Enneagram Metodolojisi

Enneagram-resim-kişilk-test-nedir Kişilik tiplerini inceleyen diğer teorilerden farklı olarak Enneagram, statik değil dinamik bir sistemdir. Enneagram sembolü üzerindeki her bir nokta, belirli biçimlerde birbiri ile ilişki içerisindedir.
Kanatlar
Her bir kişilik tipi, kanat adı verilen, sağındaki ve solundaki kişilik tiplerinden etkilenebilir. Genel olarak bir kanadın baskın olduğu söylenebilir ancak her iki kanadın dengede olduğu durumlar da olabilmektedir. Ana tipin kanatlarla olan ilişkisi her kişinin kendine özgü davranışlar sergilemesini sağlamaktadır. Kanatlar, kişinin temel özelliğini tamamlayıcı ya da karşıt özellikler taşıyabilirler ancak kişinin temel kişilik özelliklerini bulunduğu tip belirlemektedir.
Stres ve Güvenlik Noktaları
Enneagram, kişilik tiplerinin stres ve güven anlarındaki davranışlarını da açıklamaktadır. Enneagram sembolü üzerinde, ana tipten uzaklaşan ok yönündeki tip, kişinin stres anında, bazı özelliklerini sergilediği, stres noktası olarak adlandırılan tiptir. Enneagram sembolü üzerinde, ana tipe yaklaşan ok yönündeki tip, kişinin kendini güvende hissettiği anlarda, bazı özelliklerini sergilediği, güvenlik noktası olarak adlandırılan tiptir.
Dokuz Nokta Danışmanlık A.Ş. www.dokuznokta.com
Tiplerin Kısa Tanımlaması
Tip 1, Mükemmeliyetçi: İlkeli, prensip sahibi, detaycı, kontrollü ve eleştirel bir yapıya sahiptir. Kendini geliştirmek ve doğru olanı yapmakla motive olur.
Tip 2, Yardımsever: Cömert, sevgisini ve ilgisini gösteren, insanları memnun etmeye çalışan ve sahiplenici bir yapıya sahiptir. Sevilmek, değer verilmek ve ihtiyaç duyulmakla motive olur.
Tip 3, Başarı Odaklı: Hedef odaklı, bulunduğu ortama uyum sağlayabilen, rekabetçi ve imajına önem veren bir yapıya sahiptir. Saygı görmek, başarılı, üretken ve verimli olmakla motive olur.
Tip 4, Özgün: Duygularını ifade etmekten çekinmeyen, romantik, güzelliği ve estetiği takdir eden, hassas bir yapıya sahiptir. Duygularını anlamak, eksik olanı ve hayatın anlamını araştırmak, sıradan olmamakla motive olur.
Tip 5, Araştırmacı: Yeni yollar araştırmayı seven, objektif, entellektüel ve duygusal anlamda mesafeli bir yapıya sahiptir. Bilmek, anlamak ve bağımsız olmakla motive olur.
Tip 6, Sorgulayıcı: Sadık, güvenilir, bir gruba ait olmak isteyen ve kendini o gruba adayan, herşeye önce şüpheyle yaklaşan yapıya sahiptir. Tehlikeleri ortaya çıkarmak ve güvende olmakla motive olur.
Tip 7, Maceracı: Neşeli, eğlenceli, anlık ve güdüleriyle hareket eden, çok yönlü, dikkati ve ilgisi çabuk dağılan bir yapıya sahiptir. Mutlu olmak, dünyaya katkıda bulunmak, acıdan kaçınmakla motive olur.
Tip 8, Meydan Okuyan: Kendinden emin, kararlı, sorumluluk almaktan çekinmeyen ve baskınlık kurma eğiliminde bir yapıya sahiptir. Kendi kendine yeterli olmak ve güçlü olmak, dünya üzerine büyük etki yaratmakla motive olur.
Tip 9, Barışçı: Hoşgörülü, uzlaşmacı, olaylara tarafsız bakabilen, kolay geçinilen, olayların ve çatışmaların dışında kalma eğiliminde olan bir yapıya sahiptir. Uyum içinde yaşamak, başka insanlarla kaynaşmak ve çatışmadan kaçınmakla motive olur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " Enneagram Nedir? Enneagram Testi "

  1. MEHTAP KÜÇÜKERDAL dedi ki:

    enneagram test sonucum :tip 8 meydan okuyucu tek lelimeyle benim

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap