Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Ergin Orbey Öldü

Ergin Orbey Öldü

Ergin Orbey (1936-18.07.2012)

Oyuncu ve yönetmen Ergin Orbey hayata veda etti.

Bir süre Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören Orbey dün gece evinde hayatını kaybetti.

Ergin Orbey için yarın saat 11.00’de Ankara Büyük Tiyatro’da tören düzenlenecek. Orbey’in cenazesi, Kocatepe Camisi’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
1936 İstanbul doğumlu Ergin Orbey, Devlet Tiyatroları ve Ankara Sanat Tiyatrosu’nda yönetmen, Ankara Devlet Konservatuvarı’nda eğitimci ve bölüm başkanı olarak görev yaptı. Orbey, sinemada da yönetmen, senarist ve oyuncu olarak başarılı çalışmalarda yer aldı.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü (1978), Kültür Bakanlığı Danışmanlığı yapan (1979) Orbey, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde kurucu, eğitimci ve sahne yönetmeni olarak çalıştı. Eskişehir Şehir Tiyatrolarının kuruluşunda da katkısı olan Orbey, çok sayıda yerli ve yabancı oyun sahneye koydu.
Kuvayi Milliye Destanı, Bir Şehnaz Oyun : (Turgut Özakman), Nafile Dünya (Oktay Arayıcı), Linç (Kerim Korcan), Simavnalı Şeyh Bedreddin (Orhan Asena) oyunlarını yönetmişti.
‘Süt Kardeşler’de Damat Bayram,’Meraklı Köfteci’de Ruh Doktoru ve ‘Hababam Sınıfı’ serisinde Hüseyin Şevki Topuz (Müfettiş Bey) olarak tanıyıp sevdik Ergin Orbey’i.Eğitimciydi ve pek çok filme senaryo yazarı veya yönetmen olarak imzasını atmıştı.

Ruhu şad olsun.

Ergin Orbey

Ergin Orbey

Etiketler: , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap