Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//Facebook Güvenliğiniz İçin Bilmeniz Gereken 4 Madde

Facebook Güvenliğiniz İçin Bilmeniz Gereken 4 Madde

İnternet kullanıcılarının neredeyse %90’ının üye olduğu Facebook, eğer güvenliğiniz için gereken önlemleri almazsanız, size hiç beklenmedik zararlar verebilir. Bu zararlar arasında şifrelerinizin ele geçirilmesi ve sosyal çevrenizde adınızın lekelenmesi gibi olumsuz durumlar yer alabilir. Bu durumları yaşamamak içinse dikkat etmeniz gereken ve uygulanması çok basit olan 4 madde var. Facebook’ta güvenli bir şekilde vakit geçirmek için yazımızın devamındaki maddelere mutlak suretle dikkat etmenizi öneriyoruz.

facebook güvenlik ayarları

facebook güvenlik ayarları

Facebook Güvenliğiniz İçin Dikkat Etmeniz Gereken 4 Madde

1. HTTPS Şifreleme Sistemini Kullanın

İnternet kullanıcıları için en önemli konu olan internet bankacılığını kullanırken, tarayıcınızın adres satırının başında yeşil renk almış bir kilit ve adresin başında https:// ibaresini farketmişsinizdir. İşte bu güvenlik önlemi bankaların kullandığı bir şifreleme sistemi ve bu sistem şu anda Facebook’ta da aktif hale getirilebiliyor.

Facebook’ta HTTPS şifreleme sistemini aktif hale getirmek için sağ üst köşedeki oka tıklayarak Hesap ayarlarınızı açın. Sol sütundan Güvenlik bağlantısına tıklayın. Şimdi sağ taraftan Güvenli Gezinti‘yi etkinleştirin.

2. Profilinizde Paylaştığınız Özel Bilgilere Dikkat Edin

Profilinizde paylaştığınız özel bilgilerin hacker’ların eline geçmesini istemiyorsanız, gizlilik ayarlarınızı çok dikkatli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bizim tavsiyemiz arkadaş listenizde olmayan kişilere hiçbir bilginizi açık şekilde göstermemeniz.

Facebook Gizlilik Ayarları’na girmek için sağ üst köşede bulunan ok işaretine tıklayıp Gizlilik Ayarları seçeneğinden bütün bilgilerinizin kimler tarafından görülebileceğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca facebooktaki kişisel fotoğraf paylaşımlarınızda da yine fotoğrafın kimler tarafından görülebileceği ayarını kontrol edip o şekilde paylaşmanız, fotoğrafınızın kötü niyetli kişilerin eline geçmesini önlemek açısından faydalı olacaktır.

3. Facebook’ta Uygulamalara ve Oyunlara Dikkat Edin

Geçmişte ortaya çıkan sahte Facebook uygulamalarının kullanıcılara istenmeyen mesajlar gönderdiği ve hesapları ele geçirdiği biliniyor.

Facebook‘un bu konuya yönelik geliştirdiği sistemlerden bir tanesi de Uygulama Şifreleri adı verilen özellik. Bu sayede uygulamanıza oturum açmak için tek kullanımlık şifreler oluşturabilirsiniz. Bu durumda Facebook şifrenizi girmenize gerek kalmaz. Bir uygulama şifresi oluşturmak için Hesap ayarlarınıza, oradan Güvenlik sayfasına gidin. Uygulama Şifreleri’nin yanındaki Düzenle düğmesine basın ve ekrandaki talimatları izleyin.

4. Facebook’ta İşiniz Bittikten Sonra Oturumunuzdan Çıkış Yapın

Bazı internet siteleri kullanıcıların Facebook hesaplarının sürekli açık olmasını bir fırsat olarak değerlendiriyor ve Facebook oturumunuz açıkken girdiğiniz bu siteler, sizin kontrolünüz dışında ve haberiniz olmadan istedikleri sayfaları beğendirebiliyor. Özellikle yetişkin içerikli siteler bunu sıklıkla yapıyor ve nasıl olduğunu anlamadan bu içerikteki bir paylaşımı beğenmiş olabiliyorsunuz. Bunu engellemek için Facebook’ta vakit geçirmediğiniz zamanlarda oturumunuzdan mutlaka çıkış yapın.

Etiketler: , , , , ,

3 Yorum yapılmış " Facebook Güvenliğiniz İçin Bilmeniz Gereken 4 Madde "

  1. gülay sarıkaya dedi ki:

    bazen güvenlik ayarlarına giriyorum adanadan giriş yapıldığını yazıyor oysaki ben osaatte facemi kapatmış oluyorum bu nasıl oluyor hesabım başkasının elindemi

  2. CoNTRoLLeR dedi ki:

    Yeliz Canpolat, aktif oturum ile mevcut oturum arasında işleyiş açısından bir fark yok. Yani şu anda facebook oturumunuz açıksa, yani giriş yapmışsanız oturumunuz aktiftir ve mevcut oturum da odur.

  3. yeliz canpolat dedi ki:

    benim facemde hesap ayarlarına girdiğim zaman tanımadığım konumdan giriş yapıldığını görüyorum.aktif olanları kapatıyorum ama mevcut olanlar nasıl kapanacak

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap